Hamile Kadınların ve Yeni Annelerin Aslında Duymak İstediği 5 Şey

0
115

Hamile Kadınların ve Yeni Annelerin Aslında Duymak İstediği 5 Şey

Hamilelik, heyecanlı ve keyifli olduğu kadar aslında oldukça zor bir süreç! Hormonlarının yarattığı duygu değişiminin ve vücudunda yaşanan değişimlerin gerilimini sonuna kadar yaşayan anne adayları, çoğu zaman çevresinden birçok tavsiye alıyor. Ancak bu tavsiyeler her zaman anne adayını rahatlatacak tavsiyeler olmuyor. Genelde akrabalar ve bazı çok da yakın olmayan insanların “tavsiye” olarak adlandırıp vermeye çalıştığı akıllar, hamile anne adayını derinden sarsıcı, eleştirel cümlelere dönüşebiliyor. Ya da aslında çok zor olan bir süreç etraftan gelen bilgilerle çok tatlı bir olaymış gibi yansıtıldığında, anne olayın gerçek yüzünü görüp neye uğradığını şaşırıyor. Buna bir de doğum sonrasında verilen tavsiyeler ya da eleştiriler eklenince, anne için zorlu günler başlıyor demektir.

Aslında her anne, annelik içgüdüleri ile bebeğinin neye ihtiyacı olduğunu bilir ve müdahale etmeye çalışır. Bir çocuğu annesinden iyi kim tanıyabilir ki? Bu içerikte hamileler ve yeni anne adaylarına yöneltilen sorularla, aslında bu süreçte ne duymak istediklerini göreceksiniz.

  • İnsanların hamile kalmanın zorluğunu dürüstçe yansıtmasını isterdim. Hamile kalmak ve anne olmak inanılmaz bir duygu! Ancak kimse, mide bulantılarından, saç dökülmelerinden, yeme zorluğundan ve hormonal değişikliklerden bahsetmez. Hamileliğin güzel ve kötü yönlerinin açık açık yansıtılması gerekir.
  • Her anne şimdiye kadar ki en iyi anne olmak istiyor, çünkü küçük çocukları bunu hak ediyor. Ancak bu, harika bir anne olmanın her şeyin üstesinden tek başına gelmek zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Bu gibi durumlarda anneler yardım istemekten çekinmemeli. Ancak istedikleri bir şey var, çevrelerinden”seni zor günler bekliyor” yerine “senin daima yanındayız” cümlesini duymak!
  • Emzirme beslenme doğal bir şeklidir. Başlangıçta hem anne hem de çocuk bu duruma adapte olmakta zorlanabilir. Emzirmenin beklenenden daha zor olduğu ortaya çıkarsa, bir sürü kadın kendinizi rahatsız hissedebilir. Ancak bunu hamilelik sırasında kimse dile getirmez. Yine annelerin duymak istediği bir şey var “Keşke biri bana aslında emzirmenin göğüs uçlarında ne kadar zor ve ağrılı olabileceğini söyleseydi”
  • Evet, annelik kutsal bir görev. Ancak, annelerin yaşadığı bir çok şey, çektikleri bazı sıkıntılar, bebekleri için duydukları endişeler, doğumdan sonra onları depresyona itebiliyor. Annelerin duymak istediği şey ise, doğumdan sonra yaşanan bu durumu insanların nazlanmak olarak görmemesi ve çevresinin yanında olduğunu söylemesi.
  • Genelde, bir bebek sahibi olmanın veya hamileliğin cinsel hayatınıza darbe vuracağı ve evliliğinizi bu açıdan sekteye uğratacağı söylenir. Ancak, bu doğru değil! Gerekli önlemler alındığı takdirde ne hamilelik ne de annelik, cinsel hayatınızı engellemez.