Hamile Kalmadan Önce Almanız Gereken 5 Gıda

0
503
hamile kalmadan önce almanız gereken besinler

Hamile Kalmadan Önce Almanız Gereken 5 Gıda

Bir bebek sahibi olmaya karar verdiniz ancak henüz hamileliğiniz gerçekleşmedi. Önünüzdeki bir kaç ay içinde hamile kalmayı planlıyorsanız bu yolda, sağlıklı bir hamilelik yaşamak ve vücudunuzu hamileliğe hazırlamak için sağlıklı bir diyet yapmak önemlidir. Bu içerikte belirttiğimiz hamile kalmadan önce almanız gereken 5 gıda kategorisi ile daha sağlıklı bir hamilelik yaşayacaksınız.

Yüksek Kaliteli Proteinler

Hamile kalmakla ile ilgili sorun yaşayan çiftler üzerinde yapılan bir çalışmada, yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı bir diyetin gebelik oranlarının yükselmesine yardımcı olduğu bulundu. Yapılan araştırmalarda düşük protein ancak yüksek karbonhidrat içeren beslenme şekillerini uygulayan kadınların doğurganlık oranının yüksek protein ile beslenenlerden daha düşük olduğu belirlendi.

Diyetinizde uygulayacağınız yüksek kaliteli proteinler doğurganlık için önemlidir. Gerekli tüm aminoasitleri içeren, eksiksiz bir proteine ​​sahip olduğunuzdan emin olun. Yumurta, kümes hayvanları ve balıklar, özellikle de omega-3 yağ asitleri bakımından zengin somon gibi balıklar, fasulye gibi baklagiller mükemmel protein kaynaklardır.

Omega 3 Yağ Asitleri

Hamilelik döneminde, omega-3 kullanımı bebeğin gelişimi için çok faydalıdır. Ancak diyetinizin mükemmel ilerlemesi, vücudunuzda bulunan hormonları düzgün şekilde çalışması için sağlıklı yağlara ihtiyaç olduğu için omega 3 kullanımını hamile kaldıktan sonra yoğunlaştırmalısınız. Chia tohumları ve keten tohumları tüketerek, her hafta balık yemeye çalışarak diyetinizde daha fazla omega-3 yağ asidi tüketmiş olursunuz.

Az Yağlı veya Tam Yağlı Süt

Süt ürünleri, vücudunuzu hamilelik için hazırlamak için şarttır çünkü bu ürünlerden yeterli kalsiyum ve proteini alabilirsiniz. Hamile kalma şansını artırmak için  yapılan bir çalışma, kadınların her gün belirli miktarlarda tam yağlı süt, katkısız beyaz peynir ve yoğurt tüketimi kadınların doğurganlık oranını arttırdığını ortaya koydu. 

Ancak uzmanlar, sürekli az yağlı süt tüketilmesini uygun görmüyor. Porsiyonlarınızın bir kısmında tam yağlı süt tüketimi önemlidir, çünkü sütten alacağınız yağlar vücudunuz için oldukça faydalıdır.

Meyve ve Sebzeler

Diyetinizde kullanmanız gereken meyve ve sebzeyi, mümkün olduğunca çok sayıda öğün ve atıştırmalıklara ekleyerek vücudunuzu hamileliğe hazırlamaya yardımcı olmak iyi bir uygulamadır. Kendinizi bu düzene alıştırmak iyi bir alışkanlık olacaktır, çünkü bir kez hamile kaldığınızda, her gün daha fazla yemek yemeyi isteyeceksiniz. Meyve ve sebzeler, bir dizi temel besleyici madde ve antioksidan sağlar, vücudun iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur.

Folik Asit

Hamile kalmayı planlıyorsanız, diyetinizin folik asit açısından zengin olduğundan emin olun. Folik asidi doğumun öncesinde vitamin olarak alabilir veya güçlendirilmiş tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi folik asit bakımından zengin gıdalarla da takviye edebilirsiniz. Daha sağlıklı bir gebelik sağlamak ve doğum kusurları riskini en aza indirgemek için gebelik öncesi 400-600 mg folik asit ve gebelik sırasında yaklaşık 800 mg almanız gerekir.