Hamileler Dikkat! Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

0
1324
hamilelikte idrar kaçırma

Sık idrara çıkma, gebeliğin en erken belirtilerinden biridir. Hamilelikte idrar kaçırma sorunu ise ilerleyen dönemlerde sık görülen bir semptomdur. Hamile kadınların neredeyse yarısı bu sorunu yaşamaktadır ve hem fiziksel hem de psikolojik sıkıntılara neden olur. Hamilelikte idrar kaçırma sorunu yaşayan anne dışarı çıkmaya bile korkar hale gelebilir. Bebek büyüdükçe ve doğumdan birkaç hafta sonra da belirtiler artabilir.

Mesaneniz, pelvik kemiklerinin hemen üzerindedir ve bu kemik ve kaslar mesaneyi destekler. Hamile kaldığınızda bebek bu bölgeye tutunur. İdrar kaçırmanın en büyük sebebi de bebeğin mesanenize yaptığı basınçtır. Hamilelikte idrar kaçırma nedenlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 

hamilelikte idrar kaçırma

Basınç: Bebeğiniz büyüdükçe mesane üzerinde baskı oluşturur, bu da idrar sızmasına neden olur. Ayrıca öksürürken, hapşırırken, egzersiz yaparken veya gülerken de baskı oluşacağı için idrar kaçırabilirsiniz.

Hormonlar: Değişen hormonlar mesane ve idrar yolunuzun çalışmasını etkileyebilir.

Tıbbi koşullar: Tıbbi nedenler arasında şeker hastalığı, multipl skleroz, anksiyete ilaçları kullanımı olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE):  Hamile kadınların %40-50’sinde idrar yolu enfeksiyonu görülür. Enfeksiyon idrar kaçırması ve yanma yapar.

Hamilelikte İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri

Pelvik Egzersizler Yapın:  Kegel egzersizleri, pelvik tabanı güçlendirmek için etkilidir. Gebelik öncesi, sırasında ve sonrasında güvenli ve etkili bir egzersizdir. Kegel egzersizleri yapmak için, idrarı tutmak için kullandığınız kaslara odaklanın. Pelvik kaslarınızı 10 saniye sıkın ve serbest bırakın. Bu egzersizleri günde beş set yapmaya çalışın. Nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Gazlı veya kafeinli içeceklerden kaçının: Gazlı içecekler, kahve veya çay içmekten kaçının. Bu içecekler, tuvaleti daha sık kullanmanıza neden olur. Daha fazla su veya kafeinsiz içecek içmeyi deneyin.

Gece içmekten kaçının: Tuvalete sık sık yolculuk etmemek ve hamilelikte uyurken idrar kaçırma tehlikesinden kaçınmak için akşamları içeceklerinizi sınırlayın.

Sağlıklı kilo verin: Ekstra ağırlık, özellikle karnınızın çevresindeki kilo fazlalığı, mesanenizin üzerindeki baskıyı artırır. Kilo vererek bu baskıyı azaltabilirsiniz.

Bunları Yapın!!                                                                                                          

  • Bol su için, günde sekiz bardağa kadar
  • İdrara çıktıktan sonra önden arkaya doğru temizlenin
  • Mümkünse pamuklu kumaşlar ve rahat giysiler giyin
  • İç çamaşırını her gün değiştirin

Bunları Yapmayın!

  • Meyve suları, kafein, alkol ve şeker gibi mesaneyi tahriş eden içecekler içmek
  • İdrarınızı uzun süre tutmak
  • Güçlü sabunlar, spreyler veya tozlar kullanmak
  • Bir günden fazla aynı iç çamaşırı giymek