Hamileler İçin Yürüyüş Rehberi

0
195
hamilelikte yürüyüş

Hamileler için yürüyüş, gebelik süresince gücünüzü ve kardiyovasküler (kalp) sağlığınızı iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca, ruh halinizde harikalar yaratır, kendinizi daha dinç hissetmenize yardım eder. Ancak yürüyüş her ne kadar basit bir faaliyet gibi görünüyor olsa da, söz konusu hamile bir anne adayı olunca bu konuda da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar oluyor. Gelin hep birlikte hamile bir annenin yürüyüşlerinde dikkat etmesi gereken bazı noktaları inceleyelim.

Doktorunuzdan Onay Alın

Yürüyüşün siz ve bebeğiniz için doğru olduğundan emin olmak için öncelikle doktorunuzla konuşun. Uzun süren bir yürüyüşçüyseniz, yürüyüş muhtemelen güvenlidir, ancak karmaşık bir gebeliğiniz varsa ya da yürüyüş temposuna alışkın değilseniz, yürüyüş egzersizleri sizler için faydalı olmayabilir.

horizontal-line-png-photos

Düz Arazileri Tercih Edin

Eğimli, kayalık, kaygan ve zorlu parkurların olduğu yürüyüş yolları, yürüyüşünüz için size uygun bir ortam olmayabilir. Zorlu araziler hem vücudunuza daha fazla ağırlık binmesine neden olur, hem de düşme, kayma gibi olumsuz durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

horizontal-line-png-photos

Bir Yürüyüş Ayakkabısı Edinin

Yürüyüşe uygun bir ayakkabı giymek, yürüyüş sırasında oluşabilecek sırt, bel ağrılarını engellere ve dik durabilmenize yardımcı olur. Ayrıca hem hamilelik hem de yürüyüş etkisi ile şişecek ayaklarınızı sıkıştırmadan rahat etmenize yardımcı olur.

horizontal-line-png-photos

Ulaşılabilir Bölgelerde Bulunun

Özellikle eğer yürüyüşünüzü tek başınıza gerçekleştiriyorsanız, insanlardan uzak, telefonunuzun çekmeyeceği bölgelerde yürüyüş yapmaktan uzak durun. Hamileliğinizde vücudunuz farklı unsurlara farklı tepkiler verir. Eğer fenalaşır, başınız döner ve bayılma hissine kapılırsanız, insanlara kolayca ulaşabileceğiniz yerlerde olmanız önemlidir.