Hamilelerin Korkulu Rüyası “Çatlaklar”

0
455

Hamilelerin Korkulu Rüyası “Çatlaklar”

Kadınlar hamile kaldıkları andan itibaren fizyolojik olarak değişime uğrarlar. Vücut şekilleri başta olmak üzere hormonların da da değişmeler görünür. Bu değişimlerden en belirgini ve hamileler için sorun teşkil eden “çatlaklar“dır. Neredeyse her hamilede görülen çatlaklar görüntü olarak rahatsız eder. Ve kadınların bir an önce kurtulmak istediği bir durumdur.

“Peki bu çatlaklardan tamamen kurtulmak mümkün müdür? En fazla kimlerde görülür? Çatlaklardan kurtulmak için neler yapmalıyız ?” gibi sorularınızı duyar gibiyiz. Bu yazımızda çatlaklar neden ve nasıl oluşur ? önleme yolları nelerdir? hep birlikte öğreneceğiz. hamilelik-sonrasi-catlaklar-icin-bitkisel-krem-tedavi

Hamilelikte Çatlak Neden Oluşur?

Hamilelikte oluşan çatlakların nedeni genellikle anne adayının vücut yapısıyla alakalıdır. Genellikle hassas bir yapıya sahip olan ciltler çatlak oluşumuna daha müsaittir. Esnek bir yapıya sahip olan ciltler ise daha bu açıdan daha şanslı çünkü esnek ciltlerde çatlak oluşumu daha azdır. Ama yineden ben önceden önlemi alayım , ne olur ne olmaz diyorsanız cildin esnekliğini koruyacak , nemlendirici yapıdaki kremleri kullanabilirsiniz. Çatlak oluşumun bir diğer önemli sebeplerinden biri de hamilelik dönemindeki hızlı kilo alışı ve buna bağlı olarak vücudun gerilmesidir. Ayrıca hamilelikteki su kullanım miktarının az olması da vücuttaki esnekliğin kaybolmasına yol açtığı için çatlaklara sebep olur.

Çatlak Oluşumu Hangi Bölgelerde Görülür Ve Nasıl Bir Yapıdadır ?

Hamilelik döneminde oluşan çatlaklar genellikle,  karında  , göğüslerde , kalçalarda ve kol bölgesinde görülmektedir. Çatlaklar pembe beyaz renkli sanki bir yara varmış görünümündedir. Deride ufak , çok belirgin olmayan çöküntüler halindedirler. Açık tenli kadınlarda pembemsi bir renkte iken , koyu tenli kadınlarda açık renkte veya gümüş renginde görülürler. Çatlaklar  zamanla renk değişimine uğrayabilirler.

Çatlaklar Hamileliğin Hangi Dönemlerinde Görülmeye Başlar ?

Hamileliğin 12.haftasından itibaren , bebeğin anne karnında hareketlenmeye başladığı zamanda çatlak oluşumu görülür. Hamileliğin 6. ayında annenin cilt altı bağ dokusu gerilmeye başlar bu sebepten vücutta yırtılmalar görülür. Bu yırtılmalar dışarıdan kırmızı renkte çatlamalar olarak görünür.Çoğul gebeliklerde yırtılma ve çatlamaların görülmesi normale göre daha fazla olabilir. Bazen de anne adayının hamilelikteki son aylarına kadar hiçbir çatlama görülmeyip son aylarda da görülebiliyor.

Çatlakları Tamamen Yok Etmek Mümkün Müdür? , Nasıl Önlemler Alabiliriz ?

Çatlak oluşumunun saydığımız nedenlerinin dışında bir de anne adayını genleriyle alakası vardır. Bu da demek oluyor ki örneğin ; anneniz veya ablanız hamileliği sırasında çatlak sorunu yaşadıysa sizinde yaşamanız olası bir durum . İstatistikler gösteriyor ki beyaz tenli kadınlar , esmer tenli kadınlara oranla daha çok çatlak sorunuyla karşılaşıyor. Bunun için daha çatlakların oluşmadığı aylarda tedbir almak oldukça önemli.

Çatlak problemi bir kere vücudumuzda oluştuktan sonra bunu tamamen ortadan kaldırmak ne yazık ki mümkün olmuyor. Bu noktada tamamen yok etmek değil ama azaltmak mümkün . Bunun için piyasada çeşitli markaların , çok fazla ürünü bulunmakta . Bunlardan bir kaçını kullanabilirsiniz . Ama’ yok ben doğal ürünlerden yanayım diyorsanız’ çatlak oluşumunu azaltacak ‘doğal yağları’ sizin için derledik .

Çatlak Oluşumunu Azaltmak İçin Kullanılabilecek Yağlar vitamin-e-oil2

E Vitamini Yağı : Bir diğer adı ‘tekoferol’ olan e vitamini yağı , cilt çatlaklarını önlemede yardımcı olabilir. Bu yağ ciltteki esnekliği arttırdığı için çatlaklarla mücadelede yardımcı olur. E vitamini yağını çatlakların olduğu ve gergin kısımlara sabah-akşam olmak üzere günde iki kez uygulayabilirsiniz.

 

 

horizontal-line-png-photos

badem-yaginin-yuze-faydalari

Badem Yağı : E vitamini açısından oldukça zengin olan badem yağı hamilelerin çatlaklar için güvenle kullanabileceği bir yağdır. Vücuda kaybettiği
elastikiyeti kazandırmak açısından uygulanabilir.

 

 

horizontal-line-png-photos

hint-yagi-1

Hint Yağı : Kırışıklık , yaşlılık , koyu cilt lekeleri vb. bir çok problem için kullanılan Hint yağı aynı zamanda çatlaklarda da kullanılabilir. Bir miktar hint yağını 5-10 dakika süreyle dairesel hareketler uygulayarak çatlak oluşan bölgeye sürebilirsiniz. Bu işlemi uyguladıktan sonra o bölgenin bir bez yardımıyla kapatılması ve sıcak tutulması etkisini arttıracaktır.

 

 

 

horizontal-line-png-photos

 

zeytinyagi

Zeytinyağı : Zeytinyağı cilt lekeleri ve çatlaklarının iyileşmesine yardımcı olacak bir çok antioksidanı içinde bulundurur. Bu nedenle çatlak tedavisinde büyük yardımcıdır. Zeytin yağını çatlak olan bölgelere masajla yedirebilirsiniz . Bu uygulama kan dolaşımını arttırdığı için çatlak oluşumunu azaltır .

 

 

 

 

horizontal-line-png-photos

indir

Kakao Yağı : Bu yağ bir çok kişi tarafından nemlendirme amaçlı en çok kullanılan yağdır. Kakao yağını çatlaklarda da kullanarak o bölgenin nemlenmesini ve çatlakların görünümünün azalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu saydığımız faydalı yağlar çatlak oluşumundan sonraki süreçte kullanılır. Sevgili anne adayları size son olarak bir tavsiye verecek olursak hamile kaldığınız andan itibaren yavaş yavaş kilo olamaya özen gösterip , yeterli sağlıklı besin ve su tüketimiyle çatlak oluşumunu önleyebilirsiniz ! 😉