Hamilelerin Önemli Bir Cilt Sorunu “Gebelik Maskesi”

0
1127

Hamilelerin vücutlarındaki değişim bebeğin anne karnına düştüğü ilk anda başlar. O ilk hamilelik belirtileriyle beraber anne adaylarının bedenleri bu yeni duruma karşı tepki olarak reaksiyonlar göstermeye başlar. Hamilelik keyifli olduğu kadar,problemlere de açık bir dönemdir. Bu dönemde kadınların en çok ciltleri değişime uğrar ve buna bağlı olarak’ta problemler ciltte görülür. Genellikle çoğu kadında görülen cilt problemlerinden biri “gebelik maskesi “dir. Gebelik maskesi anne adayının yüz bölgesinde genellikle alın,  yanak ve çene bölgesinde düzensiz olarak görülen kahverengi lekelerdir. Hamileliğin ortalarında ortaya çıkan bu sorun genellikle hamilelik bitiminde etkisini kaybeder ve yok olur.

horizontal-line-png-photos

“Gebelik Maskesi” Neden Oluşur? 

Sıklıkla görülen bu cilt problemi hamilelik döneminde vücutta östrojen hormonun artması sonucu yüzdeki pigmentin (cilt rengi) değişime uğraması sonucu oluşur. Açık tenli hamilelere oranla koyu veya buğday tenli hamilelerde daha çok görüldüğü gözlenmiştir. Gebelik maskesinin oluşmasının bir diğer nedeni de hamile cildinin bu dönemde zararlı güneş ışınına fazla maruz kalması ve cildini bu zararlı ışınlardan yeterince koruyamamasıdır. Cildin çok fazla değişime uğrayarak gerildiği ve yıprandığı bu  dönemde hamilelerin az su tüketmesi, ciltlerinin temizliği ve hava almasına dikkat göstermemeleri de başka bir nedendir.

horizontal-line-png-photos

Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır ?

Bu sorunun çoğunlukla görülmesinin birinci nedenleri arasında zararlı güneş ışınları gösteriliyor. Bu nedenle hamilelerin ciltlerini bu ışınlardan korumak için “güneş ışınlarından koruyan” yüksek faktörlü kremler kullanmaları gerekir. Özellikle havanın güneşli ve açık olduğu zamanlarda dışarı çıkarken mutlaka krem sürüp çıkmalıdırlar.

-Koruyu kremler kadar bu dönemde cildinde normalden daha temiz tutulması gerekir. Cilt temizliği kadar cildin gereken oksijeni alması da bu sorunun önlenmesinde oldukça önemlidir. Çünkü hava alan cilt olması  gerektiği gibi elastik bir yapıya sahip olur ve buna bağlı olarak da cilt gerilmeleri yaşanmaz.

-Hamilelik döneminde cildin sağlıklı yapısını koruması için anne adayının “su tüketimi” çok önemlidir.Yeterince su içmeyen bir hamilenin cildi elastik olamaz. Bu durumda gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Gözeneklerin tıkanması ise cilt problemlerinin en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir.

-Hamilelik döneminde vücutta normalden daha fazla su kaybı görülür.Su kaybı da gebelik maskesi gibi cilt problemlerinin görülmesine neden olur. Bu yüzden anne adaylarının ciltlerinin nemini korumaları gerekir. Bunun için gün içinde nemlendirici bir krem kullanmaları fayda sağlayacaktır.