Hamileliğin 10. Haftası

0
573
hamileliğin 10.haftası

Hamileliğin 10. haftası, bebeğin artık fetüs olarak adlandırıldığı dönemdir.

 

Hamileliğin 10. Haftası İçerisinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Büyüyen bebeğe artık fetüs denir. Göz kapakları, gözleri korumak için ortaya çıkar. Fetüs, göbek bağı sayesinde oksijen almasına rağmen ara sıra solunum hareketleri yapmaya başlar. Başlangıçta oldukça saydam olan cilt, artık daha az saydamdır ve cinsel organlar oluşmaya başlar. Bu durumda “10 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu?” sorusunu sorabilirsiniz. Ancak hayır, cinsiyet için biraz daha beklemeniz gerekecek!

Hamileliğin 10. Haftası İçerisinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Artık rahminiz ve bebeğiniz ile birlikte, karnınız da büyümeye başlıyor. Aynaya baktığınızda, şeklinin kesinlikle değiştiğini görebilirsiniz. Daha az ince bir bel ve daha dolgun göğüsler!

Göğüsleriniz ilk üç ayda en yoğun dönemini geçirecek. İlk birkaç hafta boyunca, progesteron süt bezlerinin gelişmesine ve östrojen de süt kanallarının uyarmasına neden olur . Göğüsler genellikle bir veya iki sutyen kap ölçüsünde genişler, damarlar daha koyu hale gelir ve göğüsler daha büyük, daha dik ve daha koyu hale gelir. Bu doğal bir adaptasyondur, göğüslerinizin büyümesi ve koyulaşması bebeğinizin onu daha kolay bulabilmesi içindir.

Bu dönemde rahatsız edecek derecede kilo almamış olabilirsiniz ancak ilerleyen dönemlerde dikkat etmenizde fayda var!

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.