Hamileliğin 11. Haftası

0
719
hamileligin 11.haftası

Hamileliğin 11. haftası, bebeğin neredeyse bütün organlarının baş gösterdiği dönemdir.

Hamileliğin 11. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bu haftada neredeyse tüm organlar ve vücut yapıları oluşur aynı zamanda işlev görmeye başlarlar. Cinsel organlar erkek ya da dişi form almaya başlar. Kafa fetüsün bedeninin yaklaşık yarısını oluşturur. Uzunluk: yaklaşık 20 mm’dir. Fetüs bu dönemde iç çekebilir, gerilebilir, başını hareket ettirebilir ve baş parmağını emebilir.

Hamileliğin 11. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Bu haftada vücudunuz içeriden ve dışarıdan genişlemeye başlıyor. Önümüzdeki on hafta, sizin ve bebeğinizin hızlıca büyüyeceği bir dönem olacak. Daha fazla kan, ter, yağ ve amniyon sıvısı üretirken daha fazla suya ihtiyacınız olacak. Bazen çok fazla susadığınızı hissedebilirsiniz. Sıvı seviyenizi yükseltmek için nereye giderseniz gidin yanınızda bir içecek taşımak iyi bir fikirdir. Bol miktarda su ve süt için, ancak gazlı içeceklerden ve kafeinden uzak durun.

Bildiğiniz gibi, folat, lif ve demir, siz ve büyüyen bebeğiniz için gerekli besinlerdir. Peynir yiyerek folat, lif ve demiri elde edebilirsiniz. Kalsiyum alımınızı artırmak için diyetinize incir eklemeye ne dersiniz?

Bu hafta ve takip eden 2 hafta, özel bir süreçtir. Bu haftalar içerisinde bazı testlerin yapılması gereklidir. Bu testler arasında en önemli olanları ikili tarama ve üçlü tarama testleridir. Bu testlerin amacı bebeğinizde Down Sendromu gibi sorunların bulunup bulunmadığını tespit etmektir. Bu testlerle ense kalınlığı ve doku saydamlığı saptanarak sorun olup olmadığına bakılır.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.