Hamileliğin 12. Haftası

0
784
hamileligin 12. haftası

Hamileliğin 12. haftası, bebeğin yüz hatlarının ve vücudunun gitgide insan formunu almaya başladığı dönemdir.

 

hamileliğin 12. haftası

Hamileliğin 12. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğin yüzü daha da insana benziyor. 12 haftalık bebek boyu 7 cm’e ulaşmış olabilir.

Bebeğin kilosu da boyu gibi artmaya başlar. Kolları, bacakları ve parmakları da büyüyor, uzar ve yeni doğan gibi görünmeye başlar. Bebeğinizin duruşu daha kıvrımlı ve daha dik bir hale gelir.

Hamileliğin 12. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bu haftada, midenizdeki kasların yavaşladığı, kabızlık probleminin görüldüğü ve gaz sıkışması sorunu yaşadığınız bir dönem olabilir. Uterusunuzun her zamanki yerine, yani kasıklarınıza sığamayacak kadar büyüdüğünü hissedebilirsiniz. Artık karnınızı sıkıştırdığı hissine kapılabilirsiniz. Vücudunuzda bulunan ekstra kan akışı nedeniyle kalp atışınızın hızı artabilir. Zaman zaman kalbinizde baskı da hissedebilirsiniz. Aslında bunun nedeni bebeğinizin büyümesi ile birlikte organlarınızın bebeğinize yer açma için sıkışmasıdır.

İlk üç aylık dönemin sonlarına doğru artık hamileliğiniz her açıdan kendini göstermeye başlar ve hamileliğin bazı sorunları da beraberinde gelir. bu dönemde özellikle yaşanan bağırsak ve mide problemleri anne adayını oldukça zorlayabilir. Bağırsak yolunuzu hareket ettirmek için tempolu yürüyüşler yapın, yüksek lifli gıdalar tüketin ve bol su için. Doktorunuza da danışarak sizin için en uygun egzersiz yöntemlerini keşfedin ve hamilelik boyunca uygulamaya çalışın.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.