Hamileliğin 13. Haftası

0
1113

Hamileliğin 13. haftası, bebeğin idrar yapmaya başladığı ve bunu amniyotik keseye bırakmaya başladığı dönemdir.

Hamileliğin 13. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Burun ve dudaklar tamamen oluşur, bebek idrar üretir ve dışarı atar.

Bebeğiniz 7 ila 8 cm uzunluğunda, küçük bir balık boyutundadır. Bebeğiniz bir parmaktan daha kısa, ancak yüzü zaten bireysel özellikler göstermeye başladı. Bebeğiniz zamanını rahminizde yeni ve gelişen kasları ve eklemlerini bükerek harcıyor. Doğum öncesi hıçkırık kaçırma olayı, nefes almak için solunum sistemi hazırlayan bebeğinin diyaframını güçlendiriyor. Pankreas, safra kesesi ve tiroidi gelişti, böbrekleri idrar üretiyor ve kemik iliği doğumdan sonra enfeksiyona karşı savaşmak için beyaz kan hücreleri üretiyor.

Hamileliğin 13. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

İyi haber! Bu haftada hormon üretimini plasenta devraldığından daha fazla enerjiye ve daha az mide bulantısına sahip olacaksınız. 14 – 15 haftanın sonlarına doğru mide bulantısı sorunu tamamen ortadan kalkacaktır. Eğer kendinizi daha iyi hissetmeye başladıysanız, bu egzersiz denemek için iyi bir zaman olabilir. Eğer doktorunuz izin verirse ve sağlığınız yerindeyse yüzmeyi deneyebilirsiniz. Yüzme, tüm vücudu çalıştıran faydalı bir spordur.

13 haftalık gebelikte karın büyüklüğü artık gözle görülür bir hale gelmiştir.

İkinci trimestere girdiğinize göre (önümüzdeki hafta başlar), doğum yapmaya hazırlanmak için yenilenmiş enerji, hareketlilik ve iyi havalardan en iyi şekilde yararlanmalısınız.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.