Hamileliğin 16. Haftası

0
304
hamileliğin 16. haftası

Hamileliğin 16. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğiniz yaklaşık 79 gram ağırlığındadır ve 12-13 cm boyutundadır. Bebeğinizin kemikleri sertleştikçe her an hareketini hissetmeye başlarsınız. 16 haftalık gebelik karnı üzerinde zaman zaman bebeğinizin el ve ayakları ile karnınızı ittirişini görebilirsiniz. Hissettiğiniz şeyler, bebeğinizin karnınızın içindeki eğlencesinin sonucudur.

Hamileliğin 16. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Rahminizde gelişen amniyotik sıvı nedeniyle, kasık bölgenizi ağır ve gergin hissedebilirsiniz. Tüm bunların dışında vücudunuzda bulunan ekstra kan, sıvı, plasenta, büyüyen göğüsler ve tabi ki bebeğinizin ağırlığı eklenince yaşadığınız bel ağrıları artık daha mantıklı gelecektir.

Uzmanlar, hamile bir anne adayının diğer insanlara göre daha fazla kaloriye ihtiyacı olduğunu kabul ediyorlar. Tıp Enstitüsüne (IOM) göre ortalama bir kadının her gün 2.000 kalori alması önerilirken, hamilelik dönemindeki annelerin ikinci trimesterde günde 340 ekstra kalori ve üçüncü trimestrde 450 ilave kaloriye ihtiyaçları var. Ancak bu hamile anne adaylarının her istediklerini yiyebileceği anlamına gelmiyor. Hamile anneler için faydalı ve zararlı gıdaları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.