Hamileliğin 17. Haftası

0
640
hamileliğin 17. haftası

Hamileliğin 17. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğiniz avucunuz kadar geniş, yaklaşık 1 kalıp sabun kadar bir büyüklüktedir. Bebeğin her geçen gün büyümesi ile plasentanız gün geçtikçe ağırlaşmaktadır. Bebeğiniz artık bütün vücut derisi  üzerinde parmak izi benzeri formasyonlarla dönen bir cilt haline gelmeye başlamıştır ancak cildi hala incedir. Vücudunda vücut ısı üretiminde rol oynayan özel bir yağ türü olan ve yalnızca bebeklerde görülen kahverengi yağ üretimi sağlanmaya başlar. Bundan sonraki birkaç hafta içinde, bebeğinizin gözleri, kaynamış göz kapakları altında hareket etmeye başlayacaktır.

Hamileliğin 17. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Göğüsleriniz büyüdükçe hassaslaşmaya başlar ve bazı zamanlarda acı bile hissedebilirsiniz. Plasenta şimdi bebeğiniz için besinleri dağıtan ve atıkları uzaklaştıran, tamamen işlevsel bir kan ve doku ağıdır.

Bu dönemde hamilelik kızarması da denen parlak, renkli bir cilde sahip olursunuz. Bunun nedeni vücudunuzda yaşanan ekstra kan akışıdır. Genelde hamilelerin yüzünün güzelleştiğini söylerler. Bunun nedeni yaşanan yoğun kan akışı ile cilde parlaklık ve doğal bir pembelik gelmesidir.

17 haftalık gebelikte beslenme düzeni artık oldukça kontrollü olmalıdır. Çinko içeren balıklardan kaçınmalı, her bitki çayını tüketmemeli, yiyeceğiniz peynirleri özenle seçmelisiniz.

 

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.