Hamileliğin 18. Haftası

0
2814
hamileliğin 18. haftası

Hamileliğin 18. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Kahverengi yağ, vücutta biriktiriliyor. Dişleri yavaş yavaş oluşmaya başladı. Fetüs, artık vücudunuzdaki sesleri duymaya başlar (kalp atışınız gibi) ve yüksek sesler algıladığında şaşırabilir. 18 haftalık gebelik bebek kilosu 170 gram civarı, uzunluğu yaklaşık 20 cm’dir.

Rahminizde hala bol miktarda yer bulunduğu için, bebeğiniz yeni kaslarıyla oldukça aktif olabilir. Konumunu sık sık değiştirebilir, bacaklarını gerebilir, sırt üstü yatar, baş parmağını emer ve hatta takla bile atabilir. Retinaları ışığa duyarlı hale gelir ve bebeğiniz karnında parlak ışıklar varken (göz kapakları kapalı olmasına rağmen) ışıltı algılayabilir.

Hamileliğin 18. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Bu hafta ve önümüzdeki birkaç hafta boyunca bebeğinizin hareketlerini artık daha sık hissedebilir, kasığınızda gerginlik hissi yaşayabilirsiniz. Bu dönemde özellikle belinizde ağrılar yaşanır, bunun nedeni bebeğinizin ağırlaşması ile birlikte artık çok fazla hareketlenmesidir.

Heyecanla beklediğiniz zaman işte geldi! Bu süreçte bebeğinizin cinsiyetini öğrenme ihtimaliniz yüksektir. Doktorunuzla görüşerek bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.