Hamileliğin 19. Haftası

0
408
hamileliğin 19. haftası

Hamileliğin 19. haftası içinde bebeğiniz yaklaşık 200 – 250 gram ağırlığındadır ve yaklaşık 15 – 16 cm uzunluğundadır.

Hamileliğin 19. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebek bir kız ise, erken yumurtalıklarında yumurta oluşturan folliküller bulunur. Bu ileride kendi çocuklarına aktaracağı genetik materyallerin yarısını oluşturur. Bu yaştaki bebeklerin ultrason resimlerinde amniyotik kese zarına, kendi yüzüne, göbek kordonuna dokunduğunu ve baş parmaklarını emdiklerini görebilirsiniz. 19 haftalık bebek hareketleri artık yoğunlaşmaya başlamıştır.

Hamileliğin 19. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Gün geçtikçe büyüyen göğüsleriniz ve kasıklarınızdaki ağırlık nedeni ile kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Sırt ağrısı yaşayabilirsiniz, çünkü karnınızın ağırlığı dik dururken sırtınızı zorlar.

Beslenme şeklinizin gelişmekte olan bebeğinizin beyin hücrelerini desteklemek için bol miktarda B vitamini ve sağlıklı yağlar içerdiğinden emin olun ve eğer uygun değilse doktorunuzdan tavsiye isteyin. Hamileliğinizde sürekli bir şeylerin ters gittiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu durum endişe verici olduğu kadar normaldir. Bu kaygınızı sevdikleriniz ve doktorunuzla paylaşmanızda fayda var.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.