Hamileliğin 20. Haftası

0
447
hamileligin 20.haftası

Hamileliğin 20. haftası içinde, anne artık hamileliğin tüm olumlu ve olumsuz yanlarını yaşamaya başlar.

Hamileliğin 20. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Vernix caseosa adı verilen beyaz, kremsi bir katman bebeğin cildini sulu ortamdan korur. Ter bezi formları bu dönemde gelişmeye başlar. Uzunluğu 25 – 26 cm, ağırlığı ise 250 gram civarındadır. Artık genetik özellikleriniz bebeğin vücudunda görülmeye başlar.

Hamileliğin 20. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Şimdilik, psikolojik destek almaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Dilerseniz son zamanlarda popülerliğini arttıran, faydalı eğitimler sağlayan doğum eğitimi sınıflarına katılabilir, anneliğe kendinizi hazırlayabilir ve sizin gibi durumlar yaşayan anne adayları ile arkadaşlıklar kurarak paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu dönemde rahminiz artık karnınızla aynı çizgiye ulaşmıştır. Bundan sonra, rahmin üstü haftada bir santimetre olarak hızla kaburganıza doğru büyür.

Artık yolu yarıladınız! Düzenli olarak yapılan doktor kontrolleri ile bebeğinizin gelişimini artık çok daha net bir şekilde izleyebileceksiniz.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.