Hamileliğin 21. Haftası

0
799
hamileligin 21.haftası

Hamileliğin 21. haftası bebeğin kaşları ve göz kapakları tamamen gelişmiştir.

Hamileliğin 21. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğiniz hamileliğinizin geri kalanı için ana projesine başlamıştır: kilo verme. Düzenli olarak hidrasyon ve beslenme için plasenta içinde bulunan amniyotik sıvıyı içiyor, bu sıvı içinde işiyor ve nefes alıyor  (bu sıvı havuzu olan amniyotik sıvı her üç saatte bir kendini tazeliyor). Kaşları ve göz kapakları tamamen gelişmiştir. Tat tomurcukları dilinde şekilleniyor. Göz kapakları hala kapalı, ama gözleri aktif.

Hamileliğin 21. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Bazı kadınlar gebeliğin bu aşamasında, hayatlarının herhangi bir noktasında olduğundan daha iyi ve daha enerjik olduğunu söylerler. Umarız siz onlardan birisiniz!

Doğum için dayanıklılığınızı emniyetli bir şekilde oluşturmak ve bebeğinizin bakımını daha sonra güçlü bir şekilde üstlenmek için, yürüyüşler yapın, basit egzersizlerde bulunmaya devam edin.

Uterus ve pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek için Kegel egzersizleri yapın. Doktorunuz eğer size erken doğum riski taşıdığınızı söylediyse, cinsel ilişkiden kaçınmanız gereklidir.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.