Hamileliğin 22. Haftası

0
661
hamileligin 22.haftası

Hamileliğin 22. haftası bebeğin son derece hızlı bir şekilde büyümeye başladığı dönemdir.

Hamileliğin 22. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğinizin beyni son derece hızlı bir şekilde büyüme evresine girdi.

Varoluşun beşinci ayına giriyor. Tırnaklarının neredeyse tamamen oluştu ve organ sistemleri daha işlevsel bir hale gelmeye başladı. Dudakları git gide belirginleşiyor ve doğumundan sonra baş gösterecek dişleri diş etlerinin altında köklerini salmaya başlıyor. Bu haliyle bebeğiniz minyatür bir yeni doğan bebek halindedir. Kan, oksijen ve besin maddeleri ile büyümesini hızlandırarak saatte dört mil hızla göbek bağı boyunca gelişimini ilerletiyor.

Hamileliğin 22. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Hamilelik ilerledikçe vajinal akıntı probleminiz artıyor olabilir. Gebelikte vajinal enfeksiyonlar oldukça yaygındır. Bu enfeksiyonun belirtileri arasında vajina etrafında kızarıklıklar, kaşıntılar ve kötü koku bulunabilir. Böyle bir durumda muhakkak doktorunuza başvurunuz.

Demir seviyelerinizin kontrol edilmesi ve son birkaç ay içinde kan hacminizin ne kadar arttığına bakarak, yeterli su içtiğinizden emin olmak için bu iyi bir zamandır. % 20 kadar hamile kadında kansızlık ve anemiye rastlanmıştır, bu durum doğum sırasında kanama yaşarsanız sizi ciddi bir riske sokabilir.

22 haftalık gebelik kilo alımınızın artmasının mümkün olduğu bir dönemdir. Beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizi röntgen ışınlarından, cep telefonlarının ve diğer yüksek teknoloji cihazlarının görünmeyen tehlikelerine karşı koruyun. Radyasyon bulunduğunu düşündüğünüz materyallerden uzak durun.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.