Hamileliğin 24. Haftası

0
897
hamileliğin 24. haftası

Hamileliğin 24. haftası, bebeğin cildinin artık daha az saydam olduğu ve saçlarının çıkmaya başladığı dönemdir.

Hamileliğin 24. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebek anne karnı içinde uyku ve uyanma düzeni geliştirir. Başında gerçek saçlar oluşmaya başlar. Uzunluğu 30 cm, ağırlığı ise 455 gram civarıdır.

Bebeğinizin cildi artık pigment oluştuğundan daha az şeffaf hale gelir ve hem bulunduğu ortamdan hem de hızlı pigment ve yağ üretiminden dolayı cildi buruşuk görünür. Bebeğinizin el ve ayak izleri de bu dönemde oluşmaya başlar. Anne karnında hıçkırabilir ve siz bu hıçkırıkları hissedebilirsiniz. Aslında, bebeğin sürekli hareket halinde olduğu anlaşılabilir. Bazı bebekler seslere tepki verir ve dokunmalarınızı hissedebilir. Hem siz hem de eşiniz karnınızla konuşup, tepki verip vermediğini görebilirsiniz.

Hamileliğin 24. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Bu dönem içerisinde ciddi şekilde mide yanması, kas ağrıları, boğaz ağrısı, yorgunluk ve baş dönmesi gibi şikayetleriniz olabilir. Baş dönmesi hissettiğinizde veya bayılmanız durumunda mutlaka doktorunuza danışın, bunlar bu dönem içinde anemi belirtisi olabilir. Sık sık düşük kan şekeri ya da çok hızlı ayağa kalkma nedeniyle baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için ayağa yavaşça kalkın, beslenmenize dikkat edin, düzenli yemek yiyin ve aç kalmamaya dikkat edin.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.