Hamileliğin 26. Haftası

0
419
hamileliğin 26.haftası

Hamileliğin 26. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

hamileliğin 26. haftası

Göz kapakları ayrılır ve gözleri açılmaya başlar. Akciğerlerin şişmesini sağlayan yüzey aktif madde geliştirmeye başlamıştır. Fetüs daha uzun süre uykuya dalmaya başlar. Uzunluğu 35 cm, ağırlığı 900 gram civarıdır.

Bu hafta, bebeğinizin duyma ve görme aşamalarında büyük bir gelişme vardır. Bebeğinizin işitme sistemi şimdi tamamen kuruldu ve önümüzdeki birkaç hafta içinde giderek sese duyarlı hale gelecektir. Yaklaşık bir ay içinde ani bir ses duyarsa atlamasını hissedersiniz. Ses, uterusunuza kolayca geçer ve kulaklarının gelişmesine yardımcı olur. Gözleri neredeyse tamamen oluşur.

Tüm bebeklerin anne ve baba genetiğinde olsun ya da olmasın, rahimde mavi gözleri olduğunu biliyor muydunuz? Bir bebeğin gözleri, doğduktan birkaç ay sonrasına kadar mavi renkte olmaya devam eder. Akciğerlerin alveol denilen hava keseleri de oluşmuştur.

Hamileliğin 26. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Uykunuz bu dönemde rahatsızlık verebilir, gelişen karnınız nedeniyle uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Sol tarafınıza yatmayı ve hamilelik yastıklarını kullanmayı deneyin. Hamilelik yastıkları belinizi, karnınızı ve boynunuzu destekleyecektir.

24-28 hafta arasında glukoz tolerans testi ile gestasyonel diyabet (hamilelik şekeri) için test yapılabilir.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.