Hamileliğin 27. Haftası

0
934
hamileliğin 27.haftası

Hamileliğin 27. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğiniz yaklaşık 900 gram ağırlığındadır ve yaklaşık 35 – 40 cm uzunluğundadır.

Bebeğiniz şimdi doğmuş olsaydı, hayatta kalma şansı  % 80 olurdu. Ancak halen tam olarak gelişmemiş olduğundan  muhtemelen kendisi tarafından nefes alamayacaktı. Vücudunun sıcaklığını kontrol altında tutmak için kuluçka makinesinde kalması gerekecek ve zayıf karaciğer ve bağışıklık sistemi olacaktı. Yani bebeğiniz bu dönemde aslında gerçek bir bebek gibidir ancak hayati fonksiyonlarını tam manasıyla yerine getirebilmesi için, anne karnında biraz daha zamana ihtiyacı var.

Hamileliğin 27. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğinizin ağırlığı sırtınıza baskı uyguluyor, bu da sırt üstü, sırt ve bacaklarda atış ağrılarına ( siyatik ) neden olabilir. Kaldırma, bükme ve yürüme ile birlikte ağrı daha da kötüleşebilir. Sıcak banyolar, buz paketleri ve değişen pozisyonlar yardımcı olabilir.

Amniyotik sıvının hacmi yarısı kadar azalır. Bebek yürür gibi pozisyonlar alır ve döndüğünde karnınızın üzerinden diz kemiklerini ve dirsekleri görebilirsiniz.

Büyüdükçe, göğüslerinizde ve karnınızda gergin izler görmeye başlayabilirsiniz. Ayrı bir yere eğilmek ve ayakkabılarınızı bağlamakta zorluk çekebilirsiniz. Kalp atış hızınız artmış olabilir, bu nedenle daha az efor sarf etmeye dikkat edin.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.