Hamileliğin 28. Haftası

0
318
hamileliğin 28.haftası

Hamileliğin 28. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

hamileliğin 28. haftası

Fetus tadabilir, koklayabilir ve gözleri gözyaşı üretebilir. Kemikler hala yumuşak olmasına rağmen neredeyse tamamen gelişmiştir. Bundan sonra kilo alma hızı artmaya başlamıştır. Uzunluğu yaklaşık 38 cm, ağırlığı ise yaklaşık 1 kilodur.

Bebeğinizin bu dönemdeki başlıca işi, beyin, akciğerler ve karaciğer gibi büyük organ sistemlerine son rötuşlar yapmaktır. Ayrıca vücudunda yağ katmanları da gelişiyor. Vücut yağ oranı yüzde 2-3 civarındadır. Emme ve yutma becerileri gelişiyor.

Hamileliğin 26. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Karnınız daha da büyüyor ve büyüdükçe sizi daha çok rahatsız ediyor olabilir. Bacaklarınız ağrıyor veya kramp yapıyor, iyi bir uyku pozisyonu elde etmek zor ve bebek kaburgalara keskin bir vuruş yapacak kadar büyük!

Unutmayın ki sıcak havalarda, uzun süre ayakta kalmanız veya düşük kan şekeri sizi baş dönmesi ve bayılma eğilimli kılabilir. Bu nedenle bol bol su için ve yaz aylarında hamile iseniz gölgede kalmaya özen gösterin.

Eğer siz ve bebeğiniz iyi ise ve hamileliğinizde tehlikeli bir durum yoksa, günde yarım saat egzersiz yapmanız size iyi gelecektir.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.