Hamileliğin 29. Haftası

0
256
hamileliğin 29. haftası

Hamileliğin 29. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğinizin adrenal bezleri plasenta tarafından estriol (östrojen formunda) haline getirilecek bir kimyasal üretiyor. Bu estriolün vücudunuz tarafından prolaktin üretimini tetiklediği düşünülmekte ve prolaktin süt üretmenizi sağlamaktadır. Bu sayede bebeğiniz erken doğsa bile emzirebilirsiniz.

Her geçen hafta bebeğinizin güçlü ve sağlıklı bir şekilde doğma ihtimali artar. Beyni ritmik solunumu ve vücut sıcaklığını kontrol edebildiğinden, erken doğması halinde solunum desteğine ihtiyaç duyulmaz. Kirpikleri büyüyor, yağ ekleniyor ve beyni gelişiyor. Beyin dalgası aktivitesi nedeniyle araştırmacılar, bebeklerin bu zamanda hayal edebildiklerini düşünüyorlar!

Hamileliğin 29. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Vücudunuzdaki prolaktin seviyeleri arttıkça, göğüsleriniz kolostrum salgılayabilir ve bu da iç çamaşırınızı nemlendirebilir. Prolaktin, sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve ilk üç ayda yaptığınız şekilde uyuklamalara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu dönemde rahminiz artık mesaneye baskı uyguladığı bir konumdadır. Bu nedenle sık sık tuvalete çıkarsınız ve bu size hamileliğinizin ilk 3 ayını hatırlatabilir.

Eğer son üç ayda enerjik ve rahat hissetmiyorsanız, yüzme, yürüyüş, hamile yogası veya diğer ağırlıksız egzersizlere devam edebilirsiniz.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.