Hamileliğin 30. Haftası

0
188
hamileliğin 30.haftası

Hamileliğin 30. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğinizin uzunluğu yaklaşık 40 cm (yaklaşık bir dizüstü bilgisayar kadar) ve ağırlığı yaklaşık 1 kilo 300 gram civarındadır.

Bundan böyle doğum gerçekleşene kadar her bebek daha kişisel bir oranda kilo alacaktır. Bebeğinizin ağırlığı son altı hafta boyunca iki kat arttı. Eğer bebeğiniz karnınızda tuhaf bir konumdaysa endişelenmeyin. Doğum öncesi (kafa) doğum pozisyonuna yerleşmesi için halen bol zamanı vardır.

Bebeğiniz yaklaşık 450 ml amniyon sıvısında yüzüyor ve hareket etmesi için biraz yeri var. Bebeğinizin en önemli organlarından olan beyni, hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Gözleri ışığı izleyebiliyor ve bazı araştırmacılar, karnınızı ışığa maruz bırakmanın gelişimi tetikleyebileceğini teoride buluyorlar. Bir el feneri demetini loş bir odada karnınızın üzerine yavaşça hareket ettirmeyi deneyin ve tepki gösterip gösteremeyeceğine bakın.

Hamileliğin 30. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Büyüyen rahminiz diyaframınızı kapladığı için giderek nefes alamama hissi yaşayabilirsiniz. Hamileliğin sonlarına doğru bebeğin daha düşük kasık seviyesine düşmesi sizi biraz rahatlatacaktır. Karnınız bir karpuz kadar olmuştur ve ayakkabılarınızı bağlamak gerçek bir mücadeleye dönüşür.

Cinsel yaşamınızı canlı tutmak için, doktorunuz aksini belirtmedikçe cinsel ilişki yaşamaya devam edebilirsiniz. Çoğu çiftin cinsel yaşamı hamilelikte geçici olarak azalır, ancak doktorunuz önlemediği sürece ilişki yaşamanızda sorun yoktur.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.