Hamileliğin 31. Haftası

0
240
hamileliğin 31.haftası

Hamileliğin 31. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğinizin ağırlığı 1 ila 1,2 kilo arasındadır. Boyuna oranla daha hızlı bir şekilde kilo almaya devam ediyor. Bireysel büyüme oranları değişse de yaklaşık on dört ila on altı santim boyundadır.

Bu dönemlerde bebeğinizin saatte yaklaşık on tekmesini hissetmelisin. Bazı uzmanlar, bir saat içinde ne kadar çok tekme hissettiğinizi yazarak bir “tekme çizelgesi” oluşturmanızı önerir, böylelikle bebeğinizin hareketlerinde bir azalma olup olmadığını anlarsınız. Diğer bakım sağlayıcıları, bebeğin aktifmiş gibi hissettiğiniz sürece, not tutmaya gerek olmadığını önerebilir. Aktivitede azalma hissettiğinizde, büyük bir bardak su içmeyi deneyin. Bu, bebeğe enerji vermezse veya genelde olandan daha az enerji veriyorsa, doktorunuzu arayın.

 

Hamileliğin 31. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Şu ana kadar uykunuz muhtemelen kötü gidiyordu. Muhtemelen bir gece birkaç kez tuvalete gitmeniz gerekiyor ve rahat bir vücudunuz olmadığı için de uyku sorununuz var. Bunu önlemek için yastık kullanmak faydalıdır.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.