Hamileliğin 32. Haftası

0
757
hamileliğin 32. haftası

Hamileliğin 32. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebek, doğum için hazırlık hareketleri yapar. Beş duyu gelişmiş ve REM (rüya döngüsü) uykusu başlıyor. Lanugo kılları kaybolmaya başlıyor. Uzunluğu yaklaşık 43 cm, Ağırlığı ise yaklaşık 1 kilo 800 gramdır. Bebeğiniz şimdi doğmuş olsaydı, hayatı tehdit eden komplikasyonlar olmadan hayatta kalma şansına sahip olurdu.

Hamileliğin 32. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Doğuma kadar, haftada bir kilo alma ihtimaliniz vardır. Bu kilo alımının yaklaşık yarısı bebeğin ağırlığı, geri kalanı ise vücudun sıvı tutması sebebiyle oluşan şişliktir. Yüksek sodyum gıdalarından ve karbonatlı içeceklerden kaçınarak şişmeyi engelleyebilirsiniz. Birden yüzünüzde veya elinizde kabarıklık hissederseniz doktorunuzla görüşün, bunlar preeklampsinin (gebelik zehirlenmesi) bir semptomudur.

Halen çalışıyorsanız, artık izne çıkmanızın vakti gelmiş demektir. Doğuma kadar güzel bir şekilde dinlenmeli, bebeğiniz için hazırlık yapmalı ve zor, ağır işlerden kaçınmalısınız. Bu hafta sizin ve bebeğiniz için kritik haftalardır.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.