Hamileliğin 34. Haftası

0
659
hamileliğin 34.haftası

Hamileliğin 34. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğiniz derin nefes alıyor. Gözleri açık ve ışığa karşı oldukça duyarlıdır. Uzunluğu yaklaşık 46 cm,  ağırlığı ise yaklaşık 2 kilo 200 gramdır.

Bebeğinizin beyni, oldukça hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Bu beyin gelişiminin tamamı, bebeğinizin bu aşamada sık sık uyumasına neden olabilir. Rüya bile görebilir ve gözleri REM uykusunda bir yetişkinin ki gibi hızla hareket edebilir. Bebeğiniz doğduğunda aslında gelişimi hiçbir zaman tamamlanmamıştır. Doğumdan sonraki ilk yılda bir bebeğin beyni üç kat artar ve yetişkin boyutunun dörtte üçü olur.

Hamileliğin 34. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Rahminizin hacmi, hamile kalmadan önceki halinden beş yüz ile bin kat daha büyüktür, bu nedenle büyük ve yavaş hissetmeniz oldukça normaldir. Hâlâ tuvalete sık sık gidiyorsunuz. Günün erken saatlerinde çok fazla su içmeye çalışın, bu yüzden gece susuz kalmayın ve gece tuvalete çıkma sayınızı azaltın. Bu dönemde kendinize bir hastane çantası hazırlayabilirsiniz.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.