Hamileliğin 38. Haftası

0
782
hamileliğin 38.haftası

Hamileliğin 38. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bebeğiniz ortalama 53 cm uzunluğunda ve ağırlığı 3 kiloya yakındır. Beynindeki nöronlar arasına hâlâ bağlantı eklenmemesine rağmen tamamen gelişmiştir (ekleme doğumdan sonra da devam eder). Tırnakları büyüyor ve el parmakları ve ayak parmaklarının ucunda yer edinmeye başlıyor. Bebeğin hareketleri, anne karnında artık hareket edecek alanı olmamasından dolayı oldukça kısıtlanmıştır.

Hamileliğin 38. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Bu dönem içerisinde sırtınız ve boynunuz oldukça gergin ve muhtemelen bu nedenlerden dolayı kendinizi iyi hissetmiyorsunuz. Bu süreç içerisinde az az ve sık sık yeme yöntemi ile beslenmenizi şekillendirin.

Artık yavaş yavaş doğum sürecine giriyorsunuz. Hamileliğinizde erken doğum riskiniz varsa, bu dönemlerde doğum gerçekleştirme ihtimaliniz vardır. Tehlikeli bir gebelik süreci geçirdiyseniz, doğumunuzun erken gerçekleşmemesi için stresten uzak durun, ağır işler yapmaktan kaçının ve bol bol dinlenin.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.