Hamileliğin 39. Haftası

0
262
hamileliğin 39.haftası

Hamileliğin 39. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bu dönemde muhtemelen oldukça gerginsiniz! Anne karnında geçen yaklaşık 9 aydan sonra 39. haftada bebeğiniz tamamen gelişmiş ve 50 cm civarlarında ve 3 – 4 kilo ağırlığındadır. Bebeğiniz bu ağırlığın altında veya üzerinde de doğabilir, endişelenmeyin.

Bebeğinize sinirsel bağlantılar ekleniyor, saçları büyüyor ve halen kilo alıyor. Araştırmacılar bebeklerin doğuma  hazır olduklarında androjenlerin kimyasal bir sinyalini plasentaya gönderdiklerini ve bu da östrojen üretimini arttırdığı ve doğumun gerçekleşmesine neden olduğu teorisini ortaya koydu. Eğer öyleyse, “yalnızca bir bebek ne zaman doğmaya hazır olduğunu biliyordur” sözünün kanıtıdır.

Hamileliğin 39. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Bu sürede aileniz, akrabalarınız, arkadaşlarınız doğumun gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek için size arayabilirler. Onları görmezden gelin ve bir film izlemek, yürüyüşe çıkmak, okumak veya evde rahatça dinlenmek için her gün plan yapın. Bu huzurlu zaman tadını çıkarın!

Bu dönemde bebeğinize kavuşmanın heyecanını yaşarken bir yandan da bir korku dalgası ile sarılabilirsiniz. İyi bir ebeveyn olma kaygısı, doğum korkusu gibi sorunlar sizi gerginleştirebilir. Bu kaygılarınızı yakınlarınızla paylaşarak rahatlamaya çalışın.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.