Hamileliğin 5. Haftası

0
681
hamileliğin 5. haftası

 

Hamileliğin 5. haftası, bebeğinizin artık varlığını yavaş yavaş size hissettirmeye başladığı haftadır.

Hamileliğin 5. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Sindirim sistemi, omurilik, kalp, beyin, kan ve kan damarları oluşmaya başlar. Bebeğiniz C şeklinde düzenlenmiş bir hücre yığını haline dönüşür. 5 haftalık bebeğin boyu 1,5 – 2,0 mm arasındadır. Embriyo sırtında bir oluk oluşur ve bu oluk daha sonra omurilik haline gelecektir. Bu noktada tüp, zaten bebeğinizin beyninde büyüyecek daha geniş, daha düz bir üste sahiptir. Embriyonun merkezinde, kalbi oluşturacak olan küçük, U şeklindeki bir tüp haline gelecek bir kabarıklık gelişir. Embriyoda koruyucu bazı zarlar bulunur ve embriyoya özgü kan hücrelerini üreten bir yumurta sarısına bağlanır.

Hamileliğin 5. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Birçok yönden gebelik, bir uçurumun kenarında durmak gibidir. Bir yandan, şimdiye kadar yaşadığınız en nefes kesici ve ihtişamlı şey, öte yandan uzun ve sancılı bir yoldur. Elbette hamilelik çok dikkatli olunması gereken ve zaman zaman ağır yaşanan bir durumdur ancak stresten uzak kalmak, iyi bir hamilelik için şarttır.

Çoğu hamile kadın doğru sandığı yanlış şeyler hakkında çok fazla endişeleniyor, hamileliklerine ve bebeğine gerçekten zarar verebilecek meselelere çok az dikkat ediyorlar. Endişelerinizin diğer kadınlarla nasıl kıyaslandığını görün, korkularınızın doğru olup olmadığını ve sonuçta sağlıklı ve mutlu bir hamilelik için ne yapabileceğinizi öğrenin.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.