Hamileliğin 6. Haftası

0
1024
hamileliğin 6. haftası

 

Hamileliğin 6. Haftası İçerisinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Hamileliğin 6. haftası içerisinde bebeğin kalbi artık kan pompalamaya başlar ve omurga olacak sinir tüpü kapanır. Bu nedenle annenin folik asit kullanımına erkenden başlaması gereklidir.

C şeklindeki embriyonun kol ve bacak tomurcukları oluşmaya başlar ve cildi saydamdır. 6 haftalık gebelik kalp atışı duyulabilir, ancak kontrollerde duyamazsanız, bu olumsuz bir durum olduğu anlamına gelmez.

Hamileliğin 6. Haftası İçerisinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Bu dönemde hamilelik hormonlarının üretimi artmaya başladığı için bulantı ve yorulma hissetmeye başlayabilirsiniz. Kan basıncınız hamilelik başlamadan önceki seviyenizden daha düşük olduğu için, baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa muhakkak egzersiz yapmalısınız. Çünkü egzersiz yapmak, vücudunuzun hamilelik boyunca alacağınız kiloların sizi rahatsız etmesini ve hamilelik stresi ile baş edebilmeniz için yardımcı olur.

Bu dönemde mide bulantısı sık sık görülmeye başlar. Mide bulantısı doğru hormonların anne ve bebek tarafından üretildiği ve bebeğin büyümeye başladığı anlamına gelir.

Bu süreçte bebek gelişmeye başladığı için folik asit kullanmaya başlamalısınız.
Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.