Hamileliğin 7. Haftası

0
724
hamileliğin 7. haftası

Hamileliğin 7. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

 

Hamileliğin 7. haftası içinde bebeğin başı, tüm embriyo boyutunun yaklaşık 1 / 3’ü kadardır. Bu dönemde beyin ve yüz hızla gelişir, burun delikleri ve göz mercekleri oluşmaya başlar. Kol tomurcuğu kürek şekline gelir, eller oluşmaya başlar.

Hamileliğin 7. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Serviksteki mukus kalınlaşır ve doğum yapana kadar uterusunu kapalı tutacak bir tıkaç oluşur. Bu dönemde vücudunuzda herhangi bir değişiklik fark edemeyebilirsiniz.

Her gebe kadının vücudu birbirinden farklı bir hızda değişir. Daha önce bir çocuğunuz olduysa, ilk çocuğunuza kıyasla daha erken hamile görünmeye başlayabilirsiniz. Bazı anneler yorgun ve huysuz hissederken bazıları hiç yorgunluk hissetmez, bazıları sık sık mide bulantısı yaşarken bazıları hiç yaşamaz. Belirtilerin olmaması, sizin veya bebeğinizin bir sorunu olduğu anlamına gelmez.

İlk 7 haftayı içeren ilk trimester döneminin bitişinin ardından, hamile annenin ve bebeğin gelişiminde çok daha farklı gelişimler izlenmeye başlar. Gebeliğin 8. haftası ile vücudunuzda yaşanacak değişiklikleri fark edeceksiniz.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.