Hamileliğin 8. Haftası

0
294
hamileliğin 8. haftası

Hamileliğin 8. haftası, bebeğin beyin gelişiminin başladığı haftadır.

 

Hamileliğin 8. Haftası İçinde Bebekte Yaşanan Değişim ve Gelişimler

Bu dönemde bebeğin beyin dalgası aktivitesi başlar.  El ve ayak parmakları oluşmaya başlar. Akciğerler, kulaklar, gözler, üst dudak ve burun oluşmaya başlar. Vücudun aldığı C şekli yavaş yavaş düzleşmeye başlar ve ince hareketler başlar. Bebeğin boy uzunluğu da gitgide artacaktır.

 

 

 

Hamileliğin 8. Haftası İçinde Annede Yaşanan Değişim ve Gelişimler

8 haftalık gebelik mide bulantısı sorununun yaşandığı dönemdir. Hamilelikle ilgili mide bulantısı şikayetleriniz muhtemelen bu haftada kendini iyice hissettirmeye başlayacak. Mide bulantısının birçok nedeni olabildiği gibi, en önemli sebebi hamilelikte salgılanan hormonlar ve bebeğin baskısıdır.

Bu aşamada kasıklarınızın iki tarafında keskin bir ağrı olması, özellikle de bir süre oturduktan sonra bükülüp kalkmanız çok yaygındır. Rahminiz ağırlaşıyor ve bu durum rahminizi yerinde tutan kaslarınızdaki yuvarlak bağları zorlayabilir. Endişeleriniz varsa doktorunuza bildirin. Bu aşamada açık renkli akıntılar görebilirsiniz, bu yaygın bir durumdur. Ancak eğer koyu kırmızı, ağrılı veya pıhtılı bir kanama yaşarsanız, bu durumu ciddiye almanızda fayda vardır.

Hamilelik sırasında, özellikle ilk üç ayda kanama oldukça yaygındır. Aslında, kadınların yaklaşık yüzde 25’i ilk on üç haftada biraz lekelenme veya daha ağır kanama yaşamaktadır. Ancak kanama yaşanması, bebeğin sağlıksız olacağı veya olduğu anlamına gelmez. Hamilelikte kanama yaşayan kadınların yarısından fazlası sağlıklı bir bebek sahibi olmuştur. Ancak kanama ihmal edilmemeli, muhakkak bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.