Hamileliğin 9. Haftası

0
625
hamileliğin 9. haftası

Hamileliğin 9. haftası, çıkıntı olarak uzayan kol ve bacakların artık kemikleşmeye başladığı dönemdir.

 

Hamileliğin 9. Haftası İçinde Bebekte Görülen Değişim ve Gelişimler

Bu dönemde bebeğin kalbi neredeyse tamamen gelişmiştir. Saç folikülleri, meme başları ve göz kapakları da oluşmaya başlar. Parmaklar ve ayak parmakları artık son şekline yaklaşmaya başlar. Kollar kemikleşir ve artık hareketlenmeye başlayan elleri ile yüzüne dokunmaya başlar. Bacaklar hareket etmeye başlar. Bu dönemde bebeklerin boyu ortalama 19 mm’dir.

Hamileliğin 9. Haftası İçinde Annede Görülen Değişim ve Gelişimler

Bulantıya neden olan hCG hormonu, bu hafta zirveye ulaşacak. İyi haber şu ki 10. haftadan başlayarak hormon düzeyleriniz gitgide sabitleşecek ve çok daha iyi hissedeceksiniz. Ancak bu hafta mide bulantısının yoğunluğu nedeniyle çok daha zor geçecek. Yani aslında 9 haftalık gebelik belirtileri içinde ne büyüğü bulantıdır. Mideniz bulandığında, bunu tutmaya çalışmak iyi değildir. Bulantıyı azaltmak için bazı önlemler vardır. Bu yazımızdan hamilelikte mide bulantısı sorununu hafifletmek ile ilgili ipuçlarına ulaşabilirsiniz. Bol su içmek, kusma ile kaybettiğiniz sıvının vücuda kazandırılmasını sağlayacağı için sıklıkla önerilir.

Çoğu kadın, hamileliğinin bu aşamasında seks yapmaktan uzak kalmak istediklerini söylüyor, ancak bazı kadınlar da bu dönemde cinsel birliktelik isteklerinin her zamankinden fazla olduğunu söylüyor. Bunun nedeni, kadınlarda salgılanan östrojen hormonunun kişiden kişiye değişiklik göstermesidir. Yine bu dönemde saç ve cildinizdeki değişiklikleri fark etmeye başlayabilirsiniz. Saçlarınız inceyse kalınlaşabilir, kalınsa incelebilir. Ayrıca yağlı ve dökülmeye meyili olabilir.

Muhtemelen bu haftalarda çok fazla egzersiz yapmak istemezsiniz, ancak küçük yürüyüşlere çıkmaya çalışın. Küçük egzersizler yediğiniz yemeklerin sizi rahatsız etmeden sindirilmesine yardımcı olur ve mide bulantısı sorununuza da yardımcı olacaktır.

Gebelik süresinde hem anne hem de bebekte yaşanan değişimler ve gelişimleri takip etmek için hafta hafta hamilelik kategorimizi takip edebilirsiniz.