Hamileliğin İlk Belirtileri

0
725
hamilelik belirtileri

Hamileliğin İlk Belirtileri vücudunuz hamile kaldığınız andan itibaren, bunu size belli edecek bazı sinyaller vermeye başlıyor. Genelde çoğu kadında aynı belirtilerle ortaya çıkan hamilelik, tabi ki kadının dayanıklılığı ve fiziksel özelliklerine göre değişim gösterebiliyor. Bazı kadınlar daha hafif, bazı kadınlar ise daha ağır deneyimliyor ancak yine de bu belirtiler her kadın vücudunda yaşanıyor. Gelin hep birlikte hamileliğin ilk belirtilerinin neler olduğunu inceleyelim.

Göğüslerde Hassasiyet

Hamileliğin 2. haftasından itibaren göğüslerde hassasiyet artmaya başlar. Çünkü hamilelikle birlikte kadın vücudunda çok fazla östrojen ve progesteron üretilir ve göğüs bezleri büyümeye başlıyor. Bu hormon dalgalanması, göğüslerin daha fazla sıvı tutmasına ve normal adet dönemi hassasiyetinden daha ağır, acı veya daha fazla duyarlı olmasına neden olur.

Yorgunluk

Hamileliğin ilk birkaç haftası boyunca vücudunuz gebeliği desteklemek için günün 24 saatinde çalışır. Vücut daha fazla progesteron üretir, bazal vücut sıcaklığınızın yükselmesine neden olur. Kalbiniz daha hızlı kan pompalar, çünkü bebeğinize fazladan oksijen vermeniz gerekir ve tüm bu temponun ardından yorgunluk normal bir tepki ve belirti olacaktır.

Sık Sık İdrara Çıkma

Bebeğin varlığı ve gelişmesi ile birlikte bebek, mesaneye baskı yapar ve böbreklerde yaşanan kan akışının artısına sebep olur. Bu nedenle bu süre içerisinde idrar artışı söz konusu olabilir.

Mide Bulantısı ve Gıdalardan Tiksinme

Bu süreç içerisinde mideniz gerektiği gibi boşalmayacak ve hamilelikle birlikte kanınızda bulunan HCG hormonu kana karışır. Bu durum mide bulantısına neden olur. Mide bulantısı ve tiksinme ile ilgili diğer bir teori de hamilelikle birlikte vücudun bebeği savunmaya başlamasıdır. Vücut, bazı yiyecek ve içeceklerde bulunan zararlı maddelerden bebeği korumak için bu yiyeceklere karşı tiksinme güdüsü oluşturarak bebeği savunur.

Şişkinlik, Kramp ve Sırt Ağrıları

Hamilelikle birlikte karın ve göğüslerde şişkinlik, kasıklarda kramplar ve bebeğin varlığı nedeniyle sırt ağrıları görülmeye başlayabilir.

Baş Ağrıları

Hamileliğin ilk dönemlerinde, vücutta artan progesteron hormonu nedeniyle baş ağrıları görülmeye başlar. Bu belirtiden kurtulmanın en önemli yolu, bol sıvı tüketmektir.