Hamilelik Sürecinde Uzak Durulması Gereken 8 Madde

0
236
hamilelikte uzak durulması gerekilen besinler

Hamileleringebelik süresince kullanımının zararlı olup olmadığını merak ettiği birçok unsur bulunmakta. Çoğu hamile kadın gebelik süresinde gebelikten önce alışkını olduğu davranışlardan “bebeğime zarar gelecek” düşüncesi ile uzak durmaya çalışıyor. Gebeliğin en önemli süresi, 4 ila 13 hafta arasındaki süreçtir. Bu süre içerisinde bebeğe ve anneye zarar verecek maddelere maruz kalmak, kalıcı olumsuz durumlara yol açabilir. İşte hamilelik süresinde uzak durulması gereken 8 madde!

Sigara ve tütün mamulleri: Hamilelik sürecinde sigara kullanımı ve sigara dumanına maruz kalmanın bebek için ciddi sıkıntılara sebep olduğu bilimsel veriler ile kanıtlanabilecek bir gerçek. Sigara dumanının annenin kanına karışması ve devamında plasenta yolu ile bebeği ulaşmasının ardından, düşük riski, az doğum ağırlığı, gelişim bozukluğu gibi sıkıntılar görülebiliyor.

Alkol Tüketimi: Hamilelik sırasında alkol tüketimi anne bedenine zarar vereceği gibi bebeklerde fetal alkol sendromuna yol açabiliyor. Fetal alkol sendromu, anne tarafından alınan alkolun plasenta yolu ile kolay bir şekilde bebeğe geçmesi ve bu şekilde bebeğin görme, işitme, öğrenme fonksiyonlarında bozukluklar ve fiziksel sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor. Bu nedenle hamilelikte alkol kullanımının durdurulması ciddi şekilde önemli.

Soğuk Algınlığı ve Grip İlaçları: Soğuk algınlığı ve grip durumlarında ilaç kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalı. Çok gerekmedikçe bu ilaçların hamilelik döneminde kullanılmaması gerekiyor. Bu ilaçların içeriğindeki maddeler tansiyon yükselmesi ve rahim kasılmalarına yol açtığı için bebeklerin sağlığını riske atıyor. Bu gibi durumlarda ilaç kullanımı yerine alternatif yollar tercih edebilirsiniz.

Bitkisel İlaçlar ve Vitaminler: Bitkisel ilaçlar ve vitaminlerin içeriğinde bulunan bitkisel malzemeler gebelik için riskli olabilir. Eğer bitkisel bir takviyeye ihtiyaç duyuyorsanız bunu ilaçlara başvurmadan yapabilirsiniz. Eksikliğini duyduğunuz vitamin ve enerjileri doğal yollardan edinmeye çalışın. Bol bol meyve sebze tüketmek bu eksiklik için faydalı olabilir.

Saç Boyaları: Saç boyamanın bebek için zararlı olup olmadığı anne adayları tarafından merak edilen bir konudur. Saç boyasının kafa derisi tarafından emilerek belli bir miktarda kana karıştığı biliniyor ancak plasentaya ne hızla ve miktarda ulaştığı net değil. Yine olumsuz durumlardan kaçınmak için saç boyama işleminin 5.aydan sonra yapılması tavsiye ediliyor.

Radyasyon: Elbette günümüz şartlarında radyasyondan tamamen izole olmak mümkün değil. Bütün gün boyunca kullandığımız cep telefonları, bilgisayarlar, gittiğimiz yerlerde bulunan X- ray cihazları gibi radyasyon yayan birçok alet özellikle hamilelerin olumsuz etkilenmesine yol açıyor. Bu nedenle elinizden geldiğince radyasyon yayan cihazlardan uzak kalmaya çalışın. Dizüstü bilgisayar kullanımını en aza indirgeyin ve cep telefonlarınızı özellikle uyuduğunuz oda içerisinde bulundurmamaya gayret edin.

Kafein: Her ne kadar kafeinli ürünler vücuda enerji ve dinçlik sağlasa da bu ürünlerin demir emilimini azalttığı biliniyor. Bu nedenle hem annenin hem de bebeğin demir almasını engellememek amacıyla kafein tüketiminin sınırlandırılması gereklidir.

Yoğun Spor Faaliyetleri: Hamilelik süresinde spor yapmak elbette faydalıdır ancak bu faaliyetlerin doktor kontrolünde ve orta tempoda olması anne ve bebek için en sağlıklısıdır. Ekstrem sporlar annenin zarar görmesine sebep olacağı gibi düşük riskine de yol açar. Bu nedenle hamilelikte pilates, yüzme, yürüyüş gibi egzersizler tercih edilmelidir.