Hamilelikte Ağrı Yaşıyorsanız, Yiyerek Kurtulun!

0
665
hamilelikte ağrı

Hamilelikte ağrı çok çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Bebeğinizin vücudunuzda yaptığı ağırlık, bazı vücut bileşenlerini bebeğinizle paylaşmanız, hormonlarınızdaki değişiklikler, vücudunuzda çeşitli ağrıların görülmesine neden olur. Bu dönemde, ağrıların dinmesi için ilaç kullanmak bebek ve anne için sıkıntılı olabilir. Peki hamilelik ağrılarınızdan yiyerek kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Ağrılar, farklı bazı vücut bileşenlerinin eksikliğinden meydana gelebilir. Ağrılarınızı dindirmek için, eksikliğini yaşadığınız besin maddesini içeren gıdaları tüketebilirsiniz. Peki hangi gıda, hangi ağrıya iyi gelir. Haydi gelin, hamilelikte ağrı yaşıyorsanız, bu ağrılardan yiyerek kurtulun!

 

Baş ağrısı

Baş ağrısı, özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde görülen, pek çok annenin hamilelikte ağrı açısından ortak bir şikayettir. Baş ağrısı; susuzluk, stres, kas gerilmeleri, değişen hormonlar ve kan akışının artması gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Güçlü, kalıcı migren yaşıyorsanız, doktorunuzla iletişime geçmelisiniz, ancak migren gibi bir sorununuz yoksa ıspanak yemeniz baş ağrınızı hafifletebilir. Peki neden ıspanak? 

Magnezyum açısından zengin ıspanağın, baş ağrısı önleyici olarak hareket eden beyindeki kan akışını iyileştirdiği gösterilmiştir. Özellikle daha koyu yeşil ve küçük yapraklı ıspanak yapraklarını tercih edin. Ispanağı pişirirken çok öldürmeyin, buharda pişmiş veya çiğ olarak tüketin.

 

Kabızlık

Kabızlık da ortak bir gebelik yan etkisi. Kabızlıktan kurtulmanın sırrı daha lifli yiyecekler tüketmektir. Günde bir elma, lif için mükemmel bir kaynaktır. Ciltte çözünmeyen lif doğal bir müshil etkisine sahiptir.

 Bacak ağrısı

Hamileliğinizin son aylarında ayak ve bacak krampları yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Vücudunuz ekstra ağırlığı taşımanın tam etkisini hissettiği zaman, bu ağırlığa dayanma konusunda sıkıntı yaşayabilir. Büyüyen bebeğiniz dolaşımınızı engelliyor ve spazmları oluşturan ağrılı kas kasılmalarına neden oluyor.

Bacak krampları genellikle susuzluğun işareti veya potasyum gibi besin maddelerindeki bir eksiklikten kaynaklı olabilir. Şiddetli kramplarla uğraşıyorsanız, bol bol, potasyum açısından zengin olan muz ve avokado meyvelerini tüketmelisiniz.

 

hamilelikte ağrı

Hazımsızlık

On kadından sekizi gebelik süresince hazımsızlık sorunu yaşar. Yanma ve şişkinlik hissi, gebeliğin erken evrelerinde üretilen progesteronun yükselmesinin sonucudur. Progesteron kasları rahatlatır, yani mide asidinizin karnınızdaki kapaktan yemek borusuna sızması mümkündür.

Progesteron düzeylerinin en yüksek olduğu ilk üç aylık dönemde semptomlar daha da artabilir. Bu aşamada limon doğal bir anti asit gibi iş görür. Limonu su ile karıştırarak sabahları aç karnına tüketebilirsiniz.

 

 

hamilelikte ağrı

Vajinal Mantar

Gebeliğin talihsiz bir başka yan etkisi, vajinal akıntı ve mantar oluşumudur. Bir enfeksiyona yakalanırsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız, ancak başlangıçtan itibaren koruyucu önlemler almak da önemlidir.

Probiyotikler açısından zengin doğal yoğurt yemek, mantar ile mücadelede en etkili beslenme tedavilerinden biridir. Probiyotik, vajinanızın yanı sıra sindirim sisteminizde yaşayan iyi bakteriler de faydalıdır. Dolayısıyla, bu koruyucu bakteriler bakımından besinleri yiyip içmeniz, doğru dengeyi vücudunuza geri yükleyecektir.

 

 

hamilelikte ağrı

Mide Bulantısı

Bir diğer ortak hamilelik şikayeti, koryonik gonadotropini (HCG) seviyesinin düşmesinin ardından, ilk üç aylık dönemden sonra genellikle hafifleyen bir gebelik şikayeti olan mide bulantısıdır. Bu sorunu yaşıyorsanız, yüzyıllardır kullanılan, süper bir gıda tedavisi olan zencefili deneyin.

Mide asidinin nötralize edilmesine yardımcı olan çeşitli sindirim enzimlerinin salgılanmasını arttıran zencefil, bulantıya bağlı alıcıların engellenmesine yardımcı olan özel bir bileşim de içerir. Yeni zencefil yemek kesinlikle güvenlidir.