Hamilelikte Alkol Kullanımı

0
738
hamilelikte alkol kullanımı

Hamilelikte alkol kullanımı ile yaşanan sorunların tehlikelerini herkes biliyor. Hamilelikte alkol tüketiminin çok çok düşük seviyelerde izlenmesi ya da hiç kullanılmaması gereklidir. Ancak, Murdoch Childrens Research Institute’un yeni araştırması, gebelik sırasında düşük seviyeli içmenin bile bebeğinizin yüz gelişimini etkileyebileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar Ocak 2011-Aralık 2014 yılları arasında gebeliğin ilk üç ayındaki 1570 anneyi hamilelikte alkol kullanımı üzerine incelemeye aldılar. Annelere hamileliklerinden önce ve hamilelikleri sırasında boyunca içme alışkanlıkları soruldu. 12 aylıkken, 415 çocuğun farklı açılardan yüzlerinin 3D fotoğrafları çekilmişti. Bu çocuklar, rahimdeyken düşük, orta dereceli veya aşırı alkol seviyelerine maruz kalanları içeriyordu. Araştırmacılar, görüntüleri analiz ederken, hamilelik süresince anneleri alkol almayan çocukların yüz şekillerinde, küçük miktarlara maruz kalanlara kıyasla belirgin farklılıklar buldu. Farklılıklar esasen burun, dudaklar ve gözler etrafında yoğunlaştı.

Taranan 195 kız ve 220 erkek bebekten, ilk üç ayda düşük alkol düzeylerine maruz kalanların alnında farklılıklar görüldü. Anneleri orta miktarda alkol tüketen bebeklerin gözleri, çene ve kafaları farklılık gösterdi. Ve aşırı içime maruz kalmış olan bebekler farklı şekilli çenelere sahipti.

Çalışmanın önde gelen yazarlarından Evi Muggli, şunları söyledi: ‘Gebelikte alkol kullanımının rahmin içinde yüzün nasıl oluştuğuna etki ettiğini biliyoruz. Çalışmamızdaki detaylı görüntüleri analiz ederken, hamilelikteki herhangi bir alkolün, hatta düşük miktarlarda olsa bile, yüz gelişimine ustaca etkisi olabileceğini bulduk.”

NHS, uzman görüşünün gebelikte alkol tüketimine gelindiğinde değişiklik gösterdiğini önermekle birlikte, İngiltere Baş Tıbbi Görevlileri ‘Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, en güvenli yaklaşım, riskleri sürdürebilmek için hiç alkol içmemenizdir.’ dedi.

‘Gebelikte içmek bebeğe uzun süreli zarar verebilir, ne kadar çok içerseniz risk artar.’