Hamilelikte Cilt Sorunları

0
544
hamilelikte cilt sorunları

Hamilelikte Cilt Sorunları. Gebeliğiniz ilerledikçe cildinizde çeşitli değişiklikler görebilirsiniz. Genellikle hormonların değişmesinden kaynaklanan bu cilt problemleri kahverengi lekeler, kuruluk gibi problemler olabilir. Bakalım hamilelikte cilt sorunları neden kaynaklanıyor ve nasıl problemler görülüyor?

hamilelikte cilt sorunları

Kahverengi Lekeler

Bazı hamile kadınların, çoğunlukla üst yanak, burun, dudaklar ve alnında kahverengi, düzensiz lekeler ortaya çıkar. Buna “kloazma” denir. Bazen de ‘melasma’ veya ‘gebelik maskesi‘ olarak adlandırılır.

Bu lekeler, cilt güneş ışığına maruz kaldığında daha fazla melanin pigmenti (koyu renk pigmentler) üretebilmesi için pigment üreten hücrelerin, hamilelik esnasında çok daha fazla ve düzensiz hormon salgılanması nedeniyle geliştiği düşünülmektedir. Bazı kadınlarda ise doğum kontrol haplarının kullanımına bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir.

Güneş ışığının yoğun olduğu bölgelerde yaşayan kadınların bu lekeleri geliştirme olasılıkları daha yüksektir. Bu lekeler genellikle bazı kadınlar için birkaç yıl kadar kalıcı olabilir, ancak doğum yaptıktan sonra birkaç aylık bir süre boyunca solmaya başlar.

Gebelik sırasında ve hap kullanırken cildin geniş spektrumlu güneş kremi kullanılarak her gün dikkatli bir şekilde korunması, kloazmanın daha az görülmesini sağlayabilir.. Güneşe maruz kalma, lekelerin tekrar ortaya çıkmasına neden olabileceğinden gebelikten sonra güneş kremi kullanmaya devam etmek gerekir. Doktorlar tarafından reçete edilmesi gereken bazı kremler lekelerin solmasına yardımcı olabilir.

Deri ve saç değişiklikleri

Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler meme uçlarınızın etrafındaki alanı daha koyu hale getirecektir. Cildinizin rengi de biraz kararabilir. Doğum lekeleri, benler ve çiller de koyulaşabilir. Bazı kadınlarda karnının ortasında ‘linea nigra’ adı verilen koyu renkli bir çizgi gelişir. Bu değişiklikler bebeğiniz doğduktan sonra kademeli olarak kaybolur, ancak memeleriniz biraz daha koyu kalır.

Hamileyken güneşlenirseniz, daha kolay yanabilirsiniz. Cildinizi iyi bir yüksek faktörlü güneşten koruyun ve uzun süre güneş altında kalmayın.

Saç uzaması gebelikte artabilir ve saçlarınız daha yağlı olabilir. Bebek doğduktan sonra, çok fazla saç kaybı yaşayabilirsiniz.

Deri çatlakları

Birçok kadında, genellikle son 3 ayda gebelik sırasında deri çatlakları gelişebilir.

Genellikle midenizde veya bazen üst uyluklarınızda veya göğüslerinde görünürler. Deri çatlakları zararlı değildir, ancak estetik açıdan bazen sıkıntı verebilir. Çatlaklar zamanla küçülür ve koyu renkleri beyaz renkli izlere dönüşür.