Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Merak Ettiğiniz Sorular

0
1036

Hamilelikte cinsel ilişki konusu, bir tabu haline getirilmiş, özellikle kadınların aklında, konu ile alakalı merak ettiği soruları yakın çevresine ve hatta doktorlarına bile soramayacak kadar “utanç verici” bir durum olarak algılanmasına sebep olmuş ancak önemli bir konudur. Hamilelik esnasında, partneri ile cinsel ilişkiye girme isteğinde, utanılacak herhangi bir konu yoktur. Gayet insani ve normal olan bu ihtiyaç, kadınların çekinceleri yüzünden kafalarındaki sorular cevaba kavuşmadan doğuma kadar erteleniyor. Halbuki gerekli şartlar sağlandığı sürece, hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin herhangi bir zararı ve utanılacak bir noktası yoktur. Bu içerikte hamilelikte cinsel ilişki hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarına ulaşabileceksiniz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Güvenli midir?

Eğer doğumunuz yakın değilse, düşük doğum tehlikeniz yoksa ve suyunuz gelmiyorsa, hamilelik esnasında cinsel ilişkide bulunmanızın herhangi bir sakıncası yoktur. Partnerinizin tek dikkat etmesi gereken nokta, ilişkiye gireceğiniz pozisyonlarda karnınıza fazla yüklenmemektir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Genelde anne ve babalardaki genel kaygı, cinsel birlikteliğin düşük doğuma sebep olacağıdır. Ancak düşük doğumun veya erken doğumun cinsel ilişki ile herhangi bir ilgisi yoktur. Ayrıca, partnerinizin cinsel organının bebeğinize temas edebileceği korkusu gereksizdir, çünkü bebeğin içerisinde bulunduğu amniyotik kese ve rahim kasları bebeğinizi her türlü dış etkenden korur.

Hamilelikte Yaşanan Cinsel İlişkide Kadın Orgazm Yaşayabilir mi?

Hormonların düzeninin hamilelikte değişmesi, hamile kadını farklı duygulara sokabilir. Bazı kadınlar hamilelikte yaşadığı cinsel birlikteliklerden öncesine göre çok daha fazla haz aldığını söylerken, bazı kadınlar mide bulantıları, bel ve sırt ağrıları gibi çeşitli faktörlerinde etkisi ile orgazm olamadıklarını söylüyor. Aslında bu dönemde orgazmın daha yoğun yaşanması olasıdır çünkü vücutta kan dolaşımı hızlanmıştır.

Hamilelikte Yaşanan Cinsel Birliktelikte Oluşan Rahim Kasılmaları Zararlı mıdır?

Cinsel birlikteliğin ardından yaşanan orgazm, rahim kaslarınızda kasılmalar yaratacaktır. Ancak bu zararlı bir durum değildir ve erken doğuma neden olmaz. Birlikteliğinizden bir süre sonra kasılmalar sona erecektir.

Hamilelikte Cinsel İlişki

Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Cinsel Birliktelik Yaşayabilirim?

Uzmanlar hem normal hem de sezeryan doğum için, hem genital bölgenin iyileşmesi hem de ameliyat yaralarının iyileşmesi için, doğumdan sonra 3-6 ay süresince cinsel birliktelik yaşanmamasını tavsiye ediyor.