Hamilelikte Cinsellik Hakkında

0
339

Dokuz aylık zor ama güzel ve bir o kadar heyecanlı bir bekleyişe başladınız. Peki bu süreçte cinsel yaşamınız sonlanmalı mı? Hamilelikte cinsellik anne – baba adaylarının korktuğu durumlardandır. Hamilelik boyunca cinsel ilişkide bulunmakta herhangi bir sakınca yoktur. Cinsel ilişki, anne adayının rahat hissettiği haftalara kadar serbesttir. Bu noktada cinsel ilişki için belirleyici olan gebeliğin sağlıklı ilerlemesidir. Ancak hekimler tekrarlayan düşüğü olan, tedavi ile gebe kalmış, gebeliğinin başında kanaması ve düşük tehdidi tanısı konmuş, daha önce servikal yetmezlik tanısı almış, genital enfeksiyonu bulunan anne adaylarının doktorunun onay verdiği ikinci bir tarihe dek cinsel ilişkide bulunmalarını uygun görmemektedir. Yani gebelik riskli ise, çiftin cinsel ilişki için mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.

Hamilelikte cinsellik oldukça az konuşulan bir konudur. Genellikle cinsel ilişkiye girmenin bebeğe zarar vereceği, düşük ya da erken doğuma sebep olacağı korkusuyla gebelikte cinsel ilişki yaşamaktan kaçınılır. Bebek, rahim içerisinde gebelik kesesinde gelişimini sürdürmektedir. Bu kesenin içerisi rahim içi sıvılarla doludur. Ayrıca rahim ağzındaki kalın mukus tabakası enfeksiyonlara karşı bariyer oluşturur ve rahminizin güçlü kasları bebeğinizi korur. Erkeğin cinsel organı (penis) cinsel ilişki sırasında bebeğinizle temas etmez.  Orgazm yaşamanız hafif rahim kasılmalarına sebep olabilir.  Ancak tümü genellikle geçicidir ve zararsızdır.Yalnızca, riskli gebeliklerde cinsel ilişki, hayati tehlike doğurabilir. Bu sebeple de riskli gebeliklerde doktora cinsel ilişki konusunda mutlaka danışılmalıdır. Kadınların dikkat etmesi gereken bir nokta orgazmı sırasında rahim kasılmalarının gebelikle beraber artacağıdır. Ama  bir kaç dakikadan sonra halen kasılmalarınız devam ediyorsa veya ağrı duyuyor ya da kanama yaşıyorsanız doktorunuzu arayın. Bu durumdan endişe edilmemelidir. Hamilelikte cinsellik sırasında önemli olan bir diğer nokta ise prezervatif kullanımıdır. Gebelikte meydana gelebilecek enfeksiyonları önlemek amacıyla prezervatif kullanılmasında yarar var. Hamilelik esnasında kayganlaştırıcı losyon ve kremlerden mutlaka uzak durulmalı. İlişki sırasında veya sonrasında kanama meydana gelirse hemen doktora başvurulmalı. Bütün bunlarla birlikte hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları  anne karnındaki bebeğin zarar görmemesi konusunda büyük öneme sahip.

Peki gebelikte en güvenli pozisyon hangisidir?

Rahat olduğunuz sürece gebelikte pek çok pozisyona izin verilir. Kendiniz için en iyisini bulmaya çalışmalısınız. Karnınız büyüdükçe cinsel ilişkideki en rahat pozisyonu bulmanız zorlaşacaktır.
Örneğin, misyoner pozisyonu (erkek üstte) gebeliğiniz ilerledikçe zorlaşır ve hatta gebeliğin geç dönemlerinde imkansızlaşır. 3. aydan sonra bu pozisyona devam ederseniz altınıza bir yastık koyarak açı verin,  eşinizin ağırlığını sizin karnınıza doğru vermediğinden emin olun.

Oral seks çoğunlukla gebelikte güvenlidir Anal seks ise gebelikte önerilmez. Eğer gebeliğe bağlı basur probleminiz varsa anal seks sıkıntı yaratabilir. Ancak en önemlisi, anal seks yoluyla rektum da vajina içine doğru bakteri geçişi olur ve durum enfeksiyon riskini arttırır.

Hamileliğin kaçıncı ayına kadar cinsel ilişkiye girilir sorusuna gelince; hekimler gebeliğin son dört haftasında spermin içeriğinde bulunan prostaglandin hormonunun rahim ağzında açılmaya ve meme başı uyarılması ve orgazmın yarattığı oksitosin salınımının da yine rahimde kasılmalara yol açacağını öngörerek cinsel ilişkide bulunulmamasını teorik olarak tavsiye etmektedir.

Montefiore Tıp Merkezi ve Albert Einstein Tıp Koleji tıp uzmanı Kecia Gaither diyor ki, “Aşkta çekicilik ve cinsel aktivite hem anneye hem de doğmamış çocuğa bir çok fayda sağlıyor. Seks bilindiği gibi endorfin ve oksitosin salgılıyor, diğer bir deyişle ‘aşk hormonu’ salgılar. Bu da rahatlama ve mutluluk hissi verir.” 

O halde hamileyken seks yapmak neden rahatsız edici olabilir ki?