Hamilelikte Diş Bakımı

0
294

Hamilelikte ağız sağlığında birçok değişiklik meydana gelebilir. Hamilelik boyunca anne iyi beslenirse ve yeterli diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde normalden farklı bir diş sorunu ile karşılaşılmaz. Fakat diş bakımı dikkat edilmezse hamilelikte hormonal etkiler sonucunda ağızda bazı değişiklikler meydana gelebilir. Örneğin kandaki ve tükürükteki asit miktarı arttığı için dişlerin çürümesi kolaylaşır ve diş eti hastalıklarının oluşumunu tetikler. Ağız ve diş bakımı için hamilelik döneminde A, C, D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin temel yiyeceklerin alımına dikkat edilmelidir.

Halk arasında yaygın bir inanış olan hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği ve bu nedenle her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği inancı kesinlikle doğru değildir. Hamilelik döneminde dişlerin çürümelerinin sebepleri olarak şunları söyleyebiliriz;

– Hamileliğin ilk dönemlerinde tatlıya aşırı bir istek belirmesi ve bunlar yendikten sonra diş fırçalama ihmal edilmesi,
– İlk aylarda görülen kusmalardan sonra annenin ağız bakımına yeterince dikkat etmemesi,
– Gebelik hormonlarının etkisi ile diş etleri normal zamana göre daha çok kanayabilmesi ve bu yüzden annenin dişlerini fırçalamaktan kaçınıyor olması.

Hamilelik Sırasında Diş Tedavisi Yapılabilir Mi?
– Hamilelik sırasında bebeğin gelişim evresi olan ilk üç ayda diş tedavisinden kaçınılmalıdır. Tedaviler gebeliğin 4. ayından sonra daha uygundur. Gebeliğin son üç ayı da ilk üç ay gibi hassas bir dönemdir ve acil olmadıkça diş tedavileri doğumdan sonraya bırakılmalıdır.
– Diş ya da diş eti iltihabı gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini diş tedavisinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği düşünülerek hareket edilmeli ve bir jinekoloğun önerileri doğrultusunda diş tedavisi yapılmalıdır. Diş tedavilerinde kullanılan lokal anestezilerin herhangi bir yan etkisi bilinmemekle birlikte lokal anestezi kullanılmasında üretici firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir. Herhangi bir uyarı yoksa lokal anestezi kullanmada bir sakınca yoktur. Hamileliğe zararı olmayan ağrı kesiciler alınabilinir.

Peki diş röntgeni? Bu dönemde diş tedavisi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film çekilebilir. Her ne kadar diş hekimliğinde çekilen röntgenlerde radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin radyasyondan etkilenmemesi için önlem amaçlı mutlaka kurşun önlük kullanılmalıdır. Hatta  bu tedavi zorunluluk yoksa doğum sonrasına ertelenmelidir.

Hamilelikte Kullanılan Antibiyotik Zararlı mıdır?

Gebelik boyunca  zaten her tür antibiyotik kullanılamaz. Antibiyotiklerden özellikle Penisilin ve türevleri  kullanımının bebek için herhangi bir zararı yoktur. Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu nedenle hamilelik boyunca kullanılan ilaçlar bebeğin diş yapısını etkileyebilir hatta diş renginde değişime neden olabilir. Hamilelik süresince bebeğin dişlerinde renklenmelere neden olan antibiyotik  tetrasiklinlerdir. Tetrasiklinler gebelikte kullanılmaması gereken antibiyotiklerdendir. Tetrasiklinler dışındaki antibiyotiklerin bebeğin dişlerinde renklenme yaptığı kanıtlanmamıştır.

Hamilelik Gingivitisi (Diş Eti İltihabı)
Hamileliğin erken safhalarında diş eti iltihabı nedeniyle veya başka sebeplerden diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklar görülebilir. Bu şekildeki diş eti, oldukça hassastır ve kolayca kanar. Hamilelik sırasında kadınların diş etlerinde oluşan bu değişiklikler hamilelik hormonlarının artmasından kaynaklanmaktadır. Bu artış, dişler üzerinde plak oluşumuna neden olur. Eğer plak ortadan kaldırılmazsa diş eti iltihabı görülür. Hamilelikte diş eti iltihabı genellikle hamileliğin 2. ayında başlayıp 8. ayında şiddetini artırır, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir.

Bir önceki makalemizde ” bebeklerde dil gelişimi ” hakkında bilgiler verilmiştir.