Hamilelikte Egzersiz Yapmanın 2 Önemli Sebebi

0
1073
hamilelik egzersizi

Hepimiz biliyoruz ki biraz egzersiz, hamile kadınlar için oldukça faydalıdır. Ancak, aktif veya düzenli bir şekilde egzersiz yapmayı bıraktıysanız, egzersiz yapmaya bebeğinizin sağlığı için tekrar başlamayı düşünebilirsiniz. Hamilelikte egzersiz yapmanın 2 önemli sebebini öğrendikten sonra, egzersiz yapmaya karşı ilginiz uyanacak.

Bebeğin kalp kusurlarını önleyebilir

Araştırmacılar yaptıkları çalışmalarla, egzersiz yapmanın kalp kusurlarına sahip bebek doğurma şansını önemli ölçüde azalttığını gözlemledi. Dünya bebeklerinin en az yüzde birinin kalp problemleri ile doğduğu göz önüne alındığında, fetal kalp gelişimi konusundaki en iyi haber budur.

Hamilelik yaşı 35 ve daha üstü olduğunda, bebeklerde kalp sorunlarının görülme oranının arttığı biliniyor. Aslında bunun en büyük sebebi, yaş ilerledikçe metabolizma hızının azalmasından kaynaklı. Bu atılım göz önüne alındığında, araştırma grubu metabolizmanın nasıl hızlandırılabileceğini incelemeye karar verdi. Diyetin gerçekten fark etmediğini keşfettikten sonra, egzersizi incelemeye başladılar ve çalışmalar sonucunda egzersiz yapan annelerin kalp kusurlarına sahip bebekler doğurma olasılığının azaldığını ortaya koydular.

Uzmanlar mahallenizde yapacağınız tempolu bir yürüyüşün bile faydalı olabileceği görüşünde. Yani metabolizmanızı arttırmak, sokakta bir kaç tur atmak kadar kolay!

Çocuğunuzun diyabet riskini düşürebilir.

Başka bir çalışma da, hamilelik öncesinde ve sırasında yüksek yağlı bir diyetle beslenen hamilelerin, bebeği metabolik konularla basitçe egzersiz yaparak diyabetli doğurma olasılığını azalttığı görüşünde. Egzersizin, bebeklerde vücut ağırlığını, insülini ve kan glikoz seviyelerini düşürdüğü ortaya çıktı.

İyi haberlerden bir diğeri de şu ki, bu olumlu etkileri görmek için çok ağır bir egzersiz programı yapmanız gerekmiyor. Basit hareketlerle, hafif tempolu egzersizler ve yürüyüşler diyabet riskinin azalması için idealdir.

Hamilelikte egzersiz, ne kadar vücut sağlığı ve iyi bir görünüm için gerekli olsa da, görülen o ki bebeklerimizin sağlığı için de çok önemli. Bebeklerin çok ciddi sorunlar olan kalp ve diyabet sorunlarından uzak kalması için egzersiz yapmayı, gerekli olmadıkça sonlandırmayın.

Bir önceki Makalemizi Okudunuz mu ? ” Hamilelikte cinsiyet belirleme ” bu yazımızda hamilelikte cinsiyet belirleme hakkında bilgiler verdik.