Hamilelikte Görülen 5 Rahatsızlık ve Çözüm Yolları

0
339
hamilelikte görülen rahatsızlıklar

Hamilelikte Görülen 5 Rahatsızlık ve Çözüm Yolları,Eğer hamileyseniz, bu ortalama 9 aylık süreçte vücudunuzda birçok değişiklik görülecektir. Yaşanan bu değişiklikler her zaman olumlu değişiklikler değildir, çoğunlukla hamile rahatsızlıkları adı verilen bazı sorunlarla karşılaşılması ihtimali yüksektir. Ancak, bu rahatsızlıkları küçücük ipuçları ile saf dışı bırakarak, etkilerini en aza indirmek ve rahat bir hamilelik geçirmek mümkün.

Kadınlar hamilelik sürecinde genelde mide bulantısı, baş dönmesi, sırt ağrısı, uykusuzluk gibi sorunlar yaşarlar. Bu sorunlar, hamile kadını hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkiler. Ancak bu sorunları basit yöntemlerle ortadan kaldırabilirsiniz. İşte hamilelikte görülen 15 rahatsızlık ve çözüm yolları!

Mide Bulantısı

Hamilelerin bu süreçte yaşadığı rahatsızlıkların en başında mide bulantısı geliyor. Özellikle sabah saatlerinde sık görülen ve en ufak kokularda baş gösteren mide bulantısına karşı alınması gereken en önemli önlemlerden biri az az ancak sık sık yemek yemek ve baharatlı, yağlı gıdalardan kaçınmak. Zencefil çayı da mide bulantısını engellemek amacıyla içilebilir ancak günde maksimum 2 bardak olması kaydıyla.

Sabah hastalığı da denilen sabah bulantıları, anne adayının tüm gününü etkileyebilir. Bu nedenle, gece uyanıldığı vakitlerde komidinin üzerinde bulunduracağınız bir miktar tuzlu krakerlerden birkaç tane yemeniz, midenizin bulanmasına engel olacaktır.

Baş Ağrısı

Bu süreçte baş ağrısına engel olmanın en iyi yolu, yeterli miktarda sıvı almaktır. Hem vücudun sağlığı hem de baş ağrısının önlenmesi açısında günde 8 bardak su içilmesi gereklidir. Su takviyesine yardımcı olacak, limonata, karpuz, salatalık gibi besinlerin tüketimi de baş ağrısının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Sırt Ağrısı

Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde daha yoğun görülen sırt ağrısı, hem bebeğin ağırlığının artması hem de aslında anne adayının duruş bozukluğundan kaynaklanır. Sırt ağrısının azalmasına yardımcı olmak için, doktor kontrolü ve izni ile egzersizler yapılması, günlük hafif tempolu yürüyüşler ve duruş egzersizleri faydalı olacaktır.

Soğuk Algınlığı ve Grip

Özellikle kış aylarında hamile kadınların korkulu rüyası olan grip ve soğuk algınlığını, bu süreçte ilaç kullanmadan atlatmanın tek yolu bol bol sıvı tüketmek. Gripten kurtulmak ve korunmak için, doğal tavuk veya et suyuna yapılmış çorbalar, gerçek limondan yapılmış limonatalar oldukça etkilidir. Burun tıkanıklığı durumlarını ise kaynattığınız bir suyun buharını soluyarak giderebilirsiniz.

Yorgunluk

Hamilelik sürecinde yorgunluğun birden fazla sebebi olabilir. Vücudun yük taşıyor olması, beslenmenin doğru yapılmaması, uykusuzluk bu sebeplerdendir. Eğer doğru besleniliyor, uyku sorunu yok ve kilo kontrolü yapılıyor ise bu semptomun altında anemi şüphesi aranabilir. Yorgunluk hissini en aza indirmek için nane çayı (günde maksimum 2 bardak) iyi gelecektir.

Uykusuzluk

Uykusuzluk hamile anne adaylarını oldukça etkileyen bir sorundur. Rahat bir yatma pozisyonu bulamayan anne adayları genelde ağrılı ve uykusuz geceler geçirebiliyorlar. Uyku sorununu çözmek için piyasada bulunan hamile yastıkları tercih edilebilir. Hamilelerin uyku esnasında bel, sırt ve bacaklarını desteklemeleri gereklidir. Uykuya geçmeden kısa bir süre önce tv izlememeleri, cep telefonuyla ilgilenmemeleri uykuya dalmalarını kolaylaştıracaktır. Günlük egzersizler ve uyku öncesi ılık bir banyo da uyumayı kolaylaştırabilir.