Hamilelikte İdrar Kaçırma

0
292
hamilelikte idrar kaçırma

Hamilelikte idrar kaçırma, sık görülen bir sorundur. Bir anne adayısınız ve öksürükle bile idrar kaçırdığınız oluyor mu? Bu durumu nasıl kontrol altına alınacağını öğrenin.

Hamilelikte idrar kaçırma, belki de hamile kalmanın en göze çarpan etkilerinden biridir ve yaygın olarak görülmektedir. Gebelikte bu duruma sebep olan en belirgin iki durum vardır, hormonlar ve bebeğinizin mesanenize yaptığı baskı.

Hormonlar, bebeğinizin doğumu için vücudun kaslarını ve bağlarını rahatlatır. Bununla birlikte, bu aynı zamanda idrar akışını kontrol eden pelvik taban kaslarını da etkileyebilir. İlk üç aylık dönemde, uterusunuz giderek genişlerken, bebeğiniz artık mesanenize baskı yapmaya başlar. Hamileliğinizin 3. ayından sonra bebeğiniz, pelvik boşluktan yukarı doğru hareket etmeye başlar ve burada mesanenize büyük bir baskıda bulunur. Bebeğiniz iyice büyüdükçe tuvalete gitmek için ani bir dürtü hissedersiniz ve öksürürken, gülerken veya ağır nesneleri kaldırırken idrarınız sızıntı yapabilir.

 

Hamilelikte İdrar Kaçırma Sorunu İçin Neler Yapılabilir?

Pelvik taban kaslarınızı egzersiz yapın. Pelvik kaslarınızı idrarınızı tutuyormuş gibi sıkın ve ardından serbest bırakın.

İdrarınızın geldiğini hissettiğinizde hemen mesanenizi boşaltın. Gelen idrarı tutmaya çalışma doğru değildir.

Kemik zemin egzersizleri yardımcı olmuyorsa, doktorunuzdan sizi bir kadın sağlığı fizyoterapistine yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Güçlü bir pelvik taban gebelik öncesi ve sonrasında idrar kaçırmayı engellemek için uzun bir yol kat edecek, ancak sızıntı endişeleriniz varsa bir külot astarı takın.

En önemlisi ise, idrar kaçırma korkunuz yüzünden sıvı alımını kesinlikle durdurmayın. Bu durumun sonunda vücudunuz susuz kalabilir ve başka problemler de ortaya çıkabilir. Bu susuzluk durumu bebeğinize de zarar verebilir.

Eğer bu idrar kaçırmaları esnasında acı, ağrı ve yanma hissederseniz, bu idrar yolu enfeksiyonu belirtisi olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu gebelikte oldukça yaygındır, özellikle de hormonlarınız üreterin çevresindeki kasları (böbreklerinizi mesaneye bağlayan tüp) rahatlattığı, idrarın ilerlemesini yavaşlattığı ve bakterilerin büyümesine izin verdiklerinden, oldukça yaygınlardır. Bu enfeksiyonları engellemenin en doğru yolu, sıvı alımını yeterli düzeyde tutmaktır. Belirtildiği gibi, idrar kaçırma korkusu ile sıvı alımını kesmek yanlış bir davranıştır. Hem anne hem de bebek sağlığı açısından su tüketimine önem gösterilmelidir.