Hamilelikte Kanama Sebepleri Nelerdir?

0
498
hamilelikte kanama

Hamilelikte Kanama Sebepleri Nelerdir?

Hamileliğin erken dönemlerinde kanamalar birkaç sebepten kaynaklanabilir, ancak hepsi önemli bir durum olduğu anlamına gelmez. Hamilelikte kanama yaşandığında çoğu durumda endişelenilecek bir olay söz konusu değildir, hamileliğin ilk dönemlerinde kanama yaşayan 10 kadından 9’u sağlıklı hamileliklerine devam eder.

hamilelikte kanama

Gebelik sırasında ortaya çıkan kanamalar ister hafif olsun ister ağır, bir uzman ile görüşülmelidir. Uzmanlar kanamanız ve bununla ilgili olabilecek sorunları saptayabilmek için sizden tarama isteyeceklerdir. Kanamanız çok yoğun ise ve bununla birlikte baş dönmesi, halsizlik gibi durumlar baş gösteriyorsa vakit geçirmeden doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte kanama şu sebeplerle gerçekleşebilir;

İmplantasyon kanaması

Az miktarda pembemsi veya kahverengimsi kan bulursanız, muhtemelen hamile kadınların çok büyük bir kısmının yaşadığı bir implantasyon kanaması yaşadınız demektir. İmplantasyon embriyo rahim duvarı içine gömülmesi durumudur ve bu durum gebelikten sonraki 12 hafta sürebilir.

Servikal erozyon

Servikal erozyon rahim ağzının aşınması, enfeksiyon, ph dengesizliği, östrojen artışı gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkar. Servikal erozyonda ciddi miktarda kanama görülmez. Ancak cinsel ilişki sırasında veya sonrasında soruna neden olabilir.

Düşük Tehlikesi

Yoğun ve ağır bir kanama sorunlu bir hamileliğin ve dolayısıyla düşük tehlikesinin habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda kanamaya herhangi bir müdahalede bulunulmadan, vakit kaybetmeden bir uzmana danışmak gereklidir.

Polip

Polip, vücudun yumuşak dokularında ortaya çıkan, uzayan et parçacıkları şeklinde görülen urlardır. Genelde vajinal veya servikal bir enfeksiyonun gelişmesi ile meydana gelir. Polipler bulaşıcı olabilir, bu nedenle polip sorunu yaşıyorsanız cinsel birliktelikten uzak durmalısınız. Polip sorunu ile karşılaşırsanız, doktorunuza danışın.

Dış gebelik

Normal şartlarda döllenen yumurta, rahim içerisinde, tutunması gereken bölgeye yerleşir ve burada büyür. Ancak eğer yumurta rahim içinde değil de, rahim dışında bir bölgeye tutunur ve burada büyümeye başlarsa dış gebelik meydana gelir. Dış gebelik oldukça sıkıntılı durumlara neden olabilir. Kanama çok yoğundur ve çok şiddetli karın ağrısı yaşanır. Dış gebelik yaşandığında bebek bu şekilde gelişimini devam ettiremez ve hamileliğin sonlandırılması gereklidir. Dış gebelik oldukça nadir görülen bir durumdur ve görüldüğünde de çoğunlukla kötü durumlarla sonuçlanır.