Hamilelikte Mide Bulantısı Çözüm Yolları

0
270

 

Hamilelikte Mide Bulantısı Çözüm Yolları

Hamilelikte mide bulantısı, hamile anne adaylarının en çok karşılaştığı durumlardan biridir. Özellikle sabah saatlerinde görülen bu duruma “sabah hastalığı” da denir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında sıklıkla görülen mide bulantısı ve kusma, anneleri hem fiziksel hem de psikolojik açıdan rahatsız eden bir sorundur.

Hamilelikte mide bulantısı çözümü için bir çok ilaç üretilmiştir elbette, ancak bu noktada hamile bir kadının ilaç kullanmasının sakıncalarından da bahsedilmelidir. Bazı ilaç içeriklerinin bebeklere olan zararları herkes tarafından bilinir. Bu nedenle bu süreç içerisinde mide bulantısını ilaçlarla önlemek yerine farklı yöntemlere başvurarak önleyebilirsiniz. Peki bu yöntemler neler olabilir?

Ilık Suya Limon

Ilık ve büyük bir bardak suya, ister dilim halinde ister su halinde limon ekleyin ve her sabah aç karnına bu suyu tüketin. Taze limon kokusu ve tadı ile sizi ferahlatacağı gibi hazırlayacağınız bu karışımın kilo vermeye olan etkisi de biliniyor.

Naneli Besinler

Nane şekeri, taze nane yaprağı ve bunun gibi naneli bazı gıdalar kusmayı önler. Nane midedeki spazmları durdurur ve midenin rahatlamasını sağlar.

Saf Elma Sirkesi, Su ve Bal

Efsanevi bir karışım, mide bulantınızı kökten çözecek! Saf elma sirkesi, su ve balı bir bardakta karıştırın ve bu karışımı hafif tok karnına tüketin. Bu karışım sadece mide bulantısına değil, aynı zamanda baş ağrılarına da oldukça faydalıdır.

Buz Küpleri

Mide bulantısını önlemek amacı ile küçük buz küplerini yutmak faydalı olabilir. Buz küpleri midenizi tutacağı gibi kusma ile kaybettiğiniz elektroliti vücudunuza kazandırır. Su kaybınızı da yerine getirir.

Tuzlu Krakerler veya Tost Ekmeği

Tuzlu krakerler ve kızartılmış ekmek midenin suyunu çekerek, midenizde oluşan karmaşayı dindirir. Tuz, mide bulantısı için faydalıdır. Midenizin bulandığını fark ettiğinizde yiyeceğiniz birkaç kraker sizi rahatlatacaktır.

Elma

Dilimlenmiş ve üzerine biraz tarçın serpilmiş elma, hem tansiyon ve şeker problemleri için faydalıdır hem de gebelikte oluşan mide bulantıları için doğal bir çözüm yöntemidir. Ayrıca hamilelikte oluşan baş ağrısını kesmek için de elma iyi bir seçenektir.