Hamilelikte Mide Ekşimesi Nasıl Önlenir?

0
137
hamilelikte mide ekşimesi

Mide ekşimesi, midede sindirilmeye çalışılan besinler, enzimler ve asitlerle karışır. Bazı durumlarda bu asitler ve sindirim sıvıları, yemek borusuna doğru çıkar ve yangılı, acılı bir hisse sebep olur, buna mide ekşimesi denir. Genel olarak tüm hamileler, hamilelik döneminde mide ekşimesi sorunu yaşayabilirler. Hamilelerin mide ekşimesi sorunu yaşamalarının temel 2 sebebi vardır; birincisi, hamilelerin mide ile yemek borusundaki kaslar gevşer ve mide asitleri yemek borusuna doğru kaçar. İkincisi ise; bebeğin büyümesi ile birlikte mideye baskı yaparak mide asitlerinin yemek borusuna kaçmasına neden olmasıdır.

 

Peki, hamilelik döneminde mide ekşimesini önlemek için neler yapılabilir?

Daha Az Miktarda, Daha Sık Yemek Yiyin!

Hamilelik döneminde midenin genişlemesi için çok daha az yer vardır. Bu durumda bir öğünde çok fazla miktarda yemek yemek, zaten büyümek için kısıtlı yeri olan mideyi sıkıştırır ve bu nedenle mide asitlerinin yemek borusuna çıkmasına neden olur. Bunu önlemek için, günde 5 öğün, az porsiyonlarda yemek yemeniz midenizin büyüyüp sıkışmasına engel olur.

 

Mide Ekşimesini Tetikleyecek Yiyeceklerden Uzak Durun!

Midenizde yanmaya ve ekşimeye neden olan yiyecekleri tespit edin ve bunlardan uzak durun. Bu yiyecekler arasında, narenciyeler, domates, yağlı veya kızarmış yiyecekler, baharatlı gıdalar, çikolata, kahve ve karbonatlı içecekler ve alkol gibi asitli yiyecekler bulunabilir. Bu yiyecekler mide asidini arttırır.

 

Sıvı Gıdaları Tüketmeye Gayret Edin!

Sıvı gıdaların sindirimi katı gıdalara göre daha kolaydır ve midede daha az yer kaplarlar. Çorbalar, yoğurt, pudingler, yoğun içecekler midenizin sağlığı için önemlidir. Süt ve ayran gibi içeceklerin tüketilmesi de hem mide sağlığı hem de kemik sağlığı için önemlidir.

Uykunuza Özen Gösterin!

Mide ekşimesini önlemek için, yemek yedikten en az 3 saat sonra uykuya geçin. Yatar pozisyonda mide asitleri yemek borusuna daha kolay çıkar. Bunu engellemek için, başınızın altına daha yüksek bir yastık koyarak eğiminizi arttırabilirsiniz.

 

Bir günlük beslenme için şu menü size örnek olabilir;

Yağsız süt, 1 elma ile 1 su bardağı yulaf ezmesi

Meyve ve 1 su bardağı yoğurt

1 kaşık fıstık ezmesi ve reçelli sandviç ve sebze çorbası 

Tam tahıllı kraker, az miktarda favori peyniriniz

Meyve, 2 ızgara tavuk göğsü, patates püresi