Hamilelikte Mide Haplarının Kullanması Bebek İçin Zararlı Olabilir!

0
643

Hamilelikte Mide Haplarının Kullanması Bebek İçin Zarar mı ?

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, gebelik sırasında mide ekşimesi ilaçları almayla ilişkili beklenmedik bir tehlike buldu. Mide yanması aslında hamilelikle birlikte gelen bir rahatsızlıktır. Hamile anne adaylarının büyük bir çoğunluğu, hamilelik dönemlerinde mide ekşimesi ve benzeri mide sorunları ile karşılaşır. Bu gibi durumlarda anne adayları çoğu zaman bazı mide ilaçlarını kullanmak zorunda kalırlar.

Edinburg Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma, hamile anne adaylarının mide problemleri nedeniyle kullanmış oldukları bazı ilaçların, bebekleri için zararlı olabileceğini ortaya koydu. Çalışma, mide problemlerinin tedavisi için ilaç kullanan kadınların çocuklarının astım hastalığına yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu tespit ettiler.

Ancak çalışma, bu sorunun doktor kontrolü olmadan, kendi kendilerine mide ilacı kullanan hamile anne adaylarında görüldüğünü belirtiyor. Yani eğer mide ekşimesi ilaçları alıyorsanız ve doktorunuz bunun sizin için doğru tedavinin bu olduğuna inanıyorsa ve doktorunuzun tavsiyesi ise, ilaç kullanımını durdurmanız gerekli değildir. Çünkü doktorunuz bu ilacı hamileliğinizin bilincinde olarak size vereceği için, zararlı olabilecek içeriğe sahip ilaçları önermez. Ancak mide ekşimesi gibi bir sorun yaşayıp, herhangi bir uzman yardımı almadan ilaç kullanımına başlayan anne adaylarının bebeklerini astım gibi bazı riskler bekleyebiliyor.

Bu nedenle bebeğinizin sağlığını riske atmamak için, herhangi bir rahatsızlığa karşı doktor onayı almadan ilaç kullanmanın önüne geçmelisiniz.