Hamilelikte Nasıl Uyku Pozisyonları Tercih Edilmelidir?

0
899

Çocukları doğduğunda uyku problemleri ile karşılaşacağını düşünen annelerin uykusuzluk problemleri aslında hamilelik ilerledikçe ortaya çıkmaya başlar. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde büyüyen karın nedeniyle anne adayları rahat bir uyku çekmekte sıkıntılar yaşar ve kendileri için en uygun pozisyonu bulma arayışına girerler.

Hem kendileri hem de bebeklerini düşünen anneler genelde tüm gece pozisyon değiştirmeden uyumaya çalışırlar, bu durum aslında en sağlıklısıdır ancak bütün gece aynı pozisyonda uyumak pek mümkün değildir. Gece istemsiz olarak pozisyon değiştirmiş olan anneler paniğe kapılır ancak bu ciddi bir sorun oluşturmaz.

Hamilelikte en uygun pozisyon, SOS pozisyonu olarak adlandırılan pozisyondur. SOS pozisyonu, sol yana dönük şekilde, bacaklar karına doğru kıvrılarak alınır. Bu pozisyon, hamile kadınlar için en uygun uyku pozisyonudur ve bu pozisyonda hem kan akışı daha rahat sağlanır hem de böbrekler işlevini daha rahat yerine getireceği için el ve ayaklarda görülen şişmeler en aza iner. Bu pozisyonda bacaklarınızın arasına bir yastık koyarak destek sağlanabilir.

Sırt üstü yatmak bazı kadınlar tarafından doğru pozisyon olarak bilinse de aslında hamileler için en sağlıksız pozisyondur. Büyüyen karın ve dolayısıyla bebek sırt üstü pozisyonda kalbe baskı yapmaya başlar ve kan akışı yavaşlar. Bu durum, bebeğin alması gereken oksijen miktarını azaltır ve tansiyona da etkisi vardır.

Vücudun belli bölgelerine yastık koyarak destek sağlanabilir. Dizlerin, belin ya da göğsün altına yastık koymak gün içerisinde bel ve bacaklarda görülebilecek ağrıların azaltılmasına da yardımcı olur.