Hamilelikte Peynir Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

0
4733
hamilelikte peynir tüketimi

Hamilelikte Peynir Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte peynir tüketimi, hamile anne adayları arasında oldukça merak edilen bir sorudur. Peynir, besleyici özelliği ile elbette hamilelikte de tüketilmesi gereken bir gıdadır ancak hamilelik döneminde her peynir aynı besleyici özelliği ve sağlığı taşımaz. Peki hamilelikte hangi peynir yenmeli ve hamilelikte peynirin zararları nelerdir?

 

hamilelikte peynir tüketimi

Soru: Hamilelik dönemim boyunca beyaz peynir veya diğer yumuşak peynirleri yemem doğru mu?

Cevap: Pastörize sütten beyaz peynirler hamilelik için en uygun peynirlerdir. Uzmanlar hamileleri Listeria yani pastörize edilmemiş süt ve peynirler de dahil olmak üzere bazı gıdaların tüketilmesiyle oluşan bir bakteri enfeksiyonu hastalığı konusunda uyarıyor. Listeria özellikle gebelik sırasında tehlikelidir, çünkü enfeksiyonların yüzde 20’si düşük veya ölü doğumlara neden olur; Aynı zamanda prematüre doğumla da sonuçlanabilir. Dahası, eğer bir kadın gebelikte bu hastalığa yakalanırsa, bebeği de enfekte hale getirebilir. Bakteri ile hasta olan yeni doğanlar menenjit veya kan dolaşımı enfeksiyonlarından dolayı sık sık hastalanabilir ve bu duruma yakalanan bebeklerin yaklaşık olarak yüzde 6’sı hayatını kaybeder. Bu durumla karşılaşmamak ve kendinizi korumak için, pastörize edilmemiş sütten ve peynirlerden kaçının. Sosisli sandviç, az pişmiş et ve şarküteri ürünlerinden de uzak durmalısınız.

Listeria genellikle hamilelik sırasında hafif bir nezle belirtileri gösterir, böyle belirtiler varsa doktorunuzu arayın, tedavisi antibiyotik ile yapılır. Konserve et ezmeleri ve konserve füme deniz ürünleri güvenlidir.

Hamilelikte Hangi Peynir Yenmeli?

  • Pastorize edilmiş tüm peynirler
  • Pastorize beyaz peynir
  • Sert beyaz peynirler
  • Kaşar peyniri

Hamilelikte Tüketilmesine Dikkat Edilmesi ve Tüketilmemesi Gereken Peynirler

  • Krem peynirler
  • Küflü peynirler
  • Çoğu yumuşak peynirler